Nogal prążkowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nogal prążkowany
Leipoa ocellata[1]
Gould, 1840
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd grzebiące
Rodzina nogale
Rodzaj Leipoa[2]
Gould, 1840
Gatunek nogal prążkowany
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Nogal prążkowany, nogal pręgoskrzydły (Leipoa ocellata) – gatunek ptaka z rodziny nogali (Megapodiidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Leipoa[4]. Jest gatunkiem monotypowym - nie wyróżnia się podgatunków.

Kopiec do inkubacji jaj

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Samica nogala prążkowanego składa jaja w wykopanym przez siebie dole o głębokości do 1 metra, zasypując je mieszaniną ziemi z opadłymi liśćmi eukaliptusa. Gnijące liście stają się rodzajem kompostu, zapewniając odpowiednią temperaturę do inkubacji jaj. Po kilku tygodniach wykluwa się pisklę, które musi przekopać się przez prawie metrową warstwę ziemnego kompostu. To wykopywanie się może trwać nawet kilka dni. Gdy pisklę znajdzie się na powierzchni, od razu potrafi biegać i żerować. Jest narażone na ataki ptaków drapieżnych, od samego początku uczy się więc ich unikania - biegania i chowania się przed nimi. W ciągu jednego dnia potrafi nauczyć się latać. Dzieje się tak dlatego, że samica po zakopaniu jaj nie bierze udziału w opiece ani nad jajami, ani nad potomstwem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leipoa ocellata, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Leipoa, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 21 lipca 2012]
  3. BirdLife International 2012, Leipoa ocellata [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2015.1 [dostęp 2015-06-18] (ang.).
  4. Systematyka za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Rodzina: Megapodiidae Lesson, 1831 - nogale - Megapodes (wersja 2015-02-09). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2015-06-18].