Nokturn w błękicie i srebrze – Chelsea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nokturn w błękicie i srebrze – Chelsea
Ilustracja
Autor James McNeill Whistler
Rok wykonania ok. 1871
Technika wykonania olej na tablicy
Rozmiar 50,2 × 60,8 cm
Muzeum Tate Britain

Nokturn w błękicie i srebrze – Chelsea (ang. Nocturne in Blue and Silver – Chelsea) – to obraz olejny amerykańskiego malarza Jamesa McNeilla Whistlera namalowany ok. 1871, znajdujący się w zbiorach Tate Britain.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia widok na londyńską dzielnicę Chelsea z mostu Battersea Bridge. Z prawej strony widać wieżę kościoła Chelsea Old Church a na pierwszym planie postać rybaka spoglądającego na płaską barkę. Nokturn w błękicie i srebrze – Chelsea to pierwszy z serii malarskich nokturnów Whistlera, obrazów pomyślanych jako przedstawienie piękna i spokoju Tamizy wieczorem lub w nocy[1]. W swoim obrazie Whistler przedstawił Tamizę po zapadnięciu zmroku przekształcając surowy, przemysłowy pejzaż w urokliwą krainę snów. W wodach rzeki odbijają się światła i sylwetki fabryk położonych na odległym brzegu. Woda została oddana lekkimi muśnięciami pędzla co dodatkowo podkreśla poetykę i tajemniczość przedstawionej scenerii. Barka i postać rybaka są niemal przezroczyste[2].

W dziele widoczny jest wpływ drzeworytów japońskich[1] (dekoracyjny charakter dzieła i brak perspektywy[2], stosunkowo mały zakres kolorów i sygnatura malarza w formie motyla u dołu obrazu[1]) oraz akwareli Williama Turnera mających za temat szwajcarskie jeziora[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Tate.org: Nocturne: Blue and Silver - Chelsea 1871 (ang.). [dostęp 2011-10-04].
  2. a b Mr Whistler’s Art – Centre for Whistler Studies / History of Art Department, University of Glasgow: James McNeill Whistler Nocturne: Blue and Silver - Chelsea (ang.). [dostęp 2011-10-04].
  3. Tate.org: Thames Views - Chelsea (ang.). [dostęp 2011-10-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]