Nomos Kawala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prefektura Kawala w Grecji (do 2010)

Prefektura Kawala (po grecku Νομός Καβάλας) – istniejąca do 2010 roku prefektura położona w północno-wschodniej Grecji, w regionie administracyjnym Macedonia Wschodnia i Tracja, u północnych wybrzeży Morza Egejskiego. Stolica: miasto Kawala. W skład prefektury wchodziła również wyspa Tasos. Kawala graniczyła z prefekturami: Drama, Ksanti (region Wschodnia Macedonia i Tracja) oraz prefekturą Seres (region Macedonia Środkowa). Liczba mieszkańców wynosiła blisko 150 tys. (stan z roku 2005). Prefektura zajmowała powierzchnię 2111 km².

Podział prefektury w 2010 roku[edytuj | edytuj kod]

W ramach reformy podziału administracyjnego Grecji prefektura została podzielona, w wyniku czego z początkiem 2011 roku powstały:

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż wschodniej granicy prefektury przebiegała rzeka Nestos. Najwyższy szczyt to Pangajon (1957 m n.p.m.). Na zachodzie znajdowały się wzgórza Pangajon, na południu wzgórza Ipsarion na Tasos. Północne granice prefektury były słabo zaludnione. Ziemie uprawne znajdowały się wzdłuż linii brzegowej, na północy, na wschodzie i na Tasos.

Klimat jest śródziemnomorski, kontynentalny, z zimnymi zimami na dużych wysokościach.

Gminy i miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Gminy i miejscowości wchodzące w skład prefektury :