Noonie Bao

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jonnali Mikaela Parmenius
Ilustracja
Jonnali Mikaela Parmenius
Pseudonim Noonie Bao
Data i miejsce urodzenia 9 sierpnia 1987
Sztokholm, Szwecja
Pochodzenie Szwecja
Gatunki Pop
Zawód Wokalistka
Aktywność 2008 - teraz
Wydawnictwo EMI Too Many Freckles
Powiązania Alan Walker, Alesso, Avicii, Carly Rae Jepsen, Charli XCX, Clean Bandit, Katy Perry, Nicky Romero
Strona internetowa

Noonie Bao, właściwie Jonnali Mikaela Parmenius - szwedzka piosenkarka[1] oraz autorka tekstów, popularność zdobyła użyczając głosu do piosenki "Alone" Alana Walkera.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Jonnali Mikaela Parmenius urodziła się w Sztokholmie w Szwecji. Zaczęła śpiewać w młodym wieku, zainspirowana swoimi muzykalnymi rodzicami i występowała w chórkach jako dziecko. W wieku 12 lat zaczęła pisać własne piosenki, ale początkowo robiła to w tajemnicy, ponieważ była zakłopotana i nieśmiała, podczas śpiewania o uczuciach. Uczęszczała do szkoły muzycznej, w której nazywano ją "czarną owcą". W wieku 15 lat znajomy nadał jej przydomek Noonie Bao ze względu na jej wygląd.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po dwóch latach spędzonych za granicą Jonnali Mikaela Parmenius wróciła do rodzinnego Sztokholmu, gdzie podpisała kontrakt z wytwórnią EMI jako autorka piosenek. Założyła również wytwórnię muzyczną o nazwie Too Many Freckles. Pod tą firmą napisała i wyprodukowała piosenki dla Adiama Dymotta, Cleana Bandita i Tovego Styrkego.

Jonnali Mikaela Parmenius uczęszczała do Royal College of Music w Sztokholmie, ale zrezygnowała i zaczęła żyć razem z przyjacielem w Sankt Gallen w Szwajcarii. Zaczęła brać lekcje śpiewu i nagrywała własne piosenki na strychu u przyjaciela, który był jej pierwszym kontaktem z produkcją piosenek. Później pracowała w studiu nagraniowym w Paryżu.

Po dwóch latach spędzonych za granicą Jonnali Mikaela Parmenius wróciła do rodzinnego Sztokholmu, gdzie podpisała kontrakt z wytwórnią EMI jako autorka piosenek. Założyła również wytwórnię muzyczną o nazwie Too Many Freckles Pod tą firmą napisała i wyprodukowała piosenki dla Adiama Dymotta, Cleana Bandita, Frederica Sioena i Tovego Styrkego. Jonnali Mikaela Parmenius wyprodukowała kilka piosenek do własnego albumu dla Tovego Styrkego w 2010 roku, który spędził 35 tygodni na szwedzkich listach przebojów i osiągnął wynik 10. W 2011 roku belgijski zespół Das Pop dowiedział się o piosence Jonnali Mikaeli Parmenius i poprosił ją, by zaśpiewała chórki z utworu "Fair Weather Friends" ze swojego albumu The Game. Jonnali Mikaela Parmenius później wyruszyła w trasę z zespołem po Belgii i po całej Europie.

W styczniu 2012 roku Jonnali Mikaela Parmenius wydała swój debiutancki singel "About to Tell", a w październiku wydała swój singel "I Am Noonie Bao", który zawiera indie pop i folkowe style muzyczne. Pod koniec 2012 r. wyjechała w trasę koncertową do Szwecji. W 2013 roku została nominowana do nagrody Grammis w kategorii "najlepszy nowy artysta", ale przegrała z Icona Pop. Jonnali Mikaela Parmenius później odniosła sukces jako autorka piosenek i była piosenkarką dla Avicii i piosenki Nickego Romera "I Could Be the One".

W 2014 r. Jonnali Mikaela Parmenius współtworzyła singel "Doing It" z albumu Sucker Charli XCX, który osiągnął najwyższą pozycję na brytyjskiej liście singli, a także przyczynił się do powstania trzech innych utworów na tym albumie. Obydwaj kontynuowali współpracę, w tym większość XCX 2016 Vroom Vroom EP i trzy utwory z mixtape Number 1 Angel XCX. Charli XCX nazwała Jonnalią Mikaelę Parmenius jej "najlepszym przyjacielem i ulubionym współpracownikiem"[2][3][4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Musikindustrin – Grammis 18, www.musikindustrin.se [dostęp 2018-01-20] (szw.).
  2. Introducing: Noonie Bao - DrunkenWerewolf, „DrunkenWerewolf”, 18 czerwca 2012 [dostęp 2018-01-21] (ang.).
  3. Steffen Hung, swedishcharts.com - Tove Styrke - Tove Styrke, swedishcharts.com [dostęp 2018-01-21].
  4. Post CHARLI XCX na Instagramie • Wrz 20, 2017 o 11:54 UTC, Instagram [dostęp 2018-01-21] (pol.).
  5. Noonie Bao får nytt musikpris, „gaffa.se” [dostęp 2018-01-21] (szw.).