Przejdź do zawartości

Noor (królowa Jordanii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Noor
Ilustracja
Wizerunek herbu
Królowa Jordanii
Okres

od 15 czerwca 1978
do 7 lutego 1999

Jako żona

Husajna I

Dane biograficzne
Dynastia

Haszymici

Data i miejsce urodzenia

23 sierpnia 1951
Waszyngton

Ojciec

Najeeb Halaby

Matka

Doris Carlquist

Mąż

Husajn I

Dzieci

Hamzah, Hashim, Iman, Raiyah

Odznaczenia
Łańcuch Orderu Al-Husajna Ibn Alego (Jordania) Wielka Wstęga Orderu Odrodzenia (Jordania) Krzyż Wielki I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi Królewski Order Domowy Brunei I klasy Order Słonia (Dania) Order Cnót klasy specjalnej (Egipt) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Królewski Serafinów (Szwecja) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy (1951-2001) Order Świętego Jana Jerozolimskiego (Wielka Brytania)

Noor z d. Lisa Najeeb Halaby (ur. 23 sierpnia 1951 w Waszyngtonie) – królowa Jordanii jako czwarta żona króla Husajna I (1936–1999).

Zarys biografii

[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Najeeba Halaby, z pochodzenia Syryjczyka, urodzonego w Dallas, pracującego w przemyśle lotniczym, i jego pierwszej żony – Doris Carlquist. Wychowywała i kształciła się w USA. Uczęszczała do National Cathedral School, a potem do Concord Academy w Massachusetts. W 1974 ukończyła architekturę i urbanistykę na Uniwersytecie Princeton. Pracowała w Jordanii przy rozbudowie lotniska w Ammanie. Tam poznała króla Husajna, za którego wyszła za mąż 15 czerwca 1978. Przed ślubem przeszła na islam i przyjęła imię: „Noor” (po arab. „światło”). Nazywa się ją często „Grace Kelly Bliskiego Wschodu”. Jest elegancka, zgrabna i wysoka (180 cm wzrostu – była znacznie wyższa od swojego męża).

Owdowiała w 1999. Znana z działalności społecznej na rzecz wzajemnego zrozumienia świata islamu i Zachodu, propagowania pokoju, rozwoju gospodarki oraz ochrony środowiska.

Obecnie pełni funkcję przewodniczącej międzynarodowego zrzeszenia szkół wyższych – United World Colleges.

Z Husajnem ma 4 dzieci:

Odznaczona m.in. duńskim Orderem Słonia w 1998[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Ordensdetaljer. borger.dk. [dostęp 2015-05-27]. (duń.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Królowa Noor. Autobiografia: opowieść o nieoczekiwanym życiu, Wydawnictwo „Albatros”, Warszawa 2003, ISBN 83-7359-031-5