Norbert Maliszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Norbert Ernest Maliszewski
Ilustracja
Norbert Maliszewski (2021)
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

14 czerwca 1976
Otwock

Doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: psychologia osobowości, marketing polityczny
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Doktorat

2004 – psychologia
Wydział Psychologii UW

Habilitacja

2013 – psychologia
Wydział Psychologii UW

Pracownik naukowy, publicysta
katedra

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Stanowisko

profesor nadzwyczajny

Podsekretarz/Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Okres spraw.

od stycznia 2021

Norbert Ernest Maliszewski (ur. 14 czerwca 1976 w Otwocku[1]) – polski psycholog społeczny, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, doktor habilitowany, publicysta, wykładowca, komentator polityczny. W latach 2019–2021 szef Centrum Analiz Strategicznych. Od sierpnia 2021 szef Rządowego Centrum Analiz, zaś od października 2021 sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 2000 uzyskał tytuł magistra psychologii na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego[1]. W 2004 obronił napisaną pod kierunkiem Marii Jarymowicz pracę doktorską Wpływ utajonej postawy (spójnej bądź niespójnej z postawą jawną) na zachowanie w warunkach funkcjonowania automatycznego i refleksyjnego. W 2013 otrzymał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie dzieła Dynamiczna teoria postaw. O relacji postaw jawnych i utajonych[2]. Jego zainteresowania naukowe obejmują zachowania polityczne, problematykę postaw i ich pomiaru, w tym w sposób pośredni. Koordynator Project Implicit w Polsce.

Jest zatrudniony jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kierownik Katedry Psychologii Społecznej tejże uczelni oraz wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Jest autorem, współautorem i redaktorem kilkudziesięciu publikacji naukowych. Publikuje artykuły na temat polskiej sceny politycznej w prasie, m.in. w „Polska The Times”, „Rzeczpospolitej” i „Wprost”; a także w Internecie w portalu onet.pl, wp.pl, interia.pl, tajnikipolityki.pl. Jest regularnie zapraszany jako komentator polityczny m.in. do telewizji Polsat News, TVP Info.

W grudniu 2019 został szefem Centrum Analiz Strategicznych[3]. W styczniu 2021 został podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W sierpniu 2021 został szefem Rządowego Centrum Analiz. 20 października został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów[1].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • 2005 – Regulacyjna rola postawy utajonej. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego (autor)
  • 2006 – Nowe kierunki poszukiwań po dekadzie badań postawy utajonej. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego (redaktor)
  • 2007 – Koń trojański w reklamie społecznej. Warszawa: Medical Tribune (autor)
  • 2008 – Jak zaprogramować wyborcę. Warszawa: Difin (autor)
  • 2009 – Postawy Polaków wobec Unii Europejskiej. Jawne i ukryte wybory. Warszawa: Difin (autor)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Norbert Maliszewski, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - Portal Gov.pl, 9 lutego 2022 [dostęp 2022-02-27] [zarchiwizowane z adresu 2022-02-09].
  2. Dr hab. Norbert Ernest Maliszewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2022-02-27].
  3. Norbert Maliszewski szefem CAS. twitter.com/michaldworczyk. [dostęp 2020-01-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]