Przejdź do zawartości

Norddeutscher Rundfunk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Norddeutscher Rundfunk
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

1 stycznia 1956 (radiofonia)
4 stycznia 1965 (telewizja)

Format obrazu

16:9 576i (SDTV)
16:9 720p (HDTV)

Kraj nadawania

 Niemcy

Język

niemiecki

Strona internetowa

Norddeutscher Rundfunk (NDR) – regionalny publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, obsługujący północne regiony Niemiec: landy Dolna Saksonia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn i miasto na prawach landu Hamburg. Zajmuje ważne miejsce wśród członków ARD: sytuuje się na pierwszym miejscu pod względem powierzchni obsługiwanego obszaru, drugie, jeśli chodzi o udział produkowanych przezeń programów w emisji głównego ogólnokrajowego kanału ARD, Das Erste, i trzeci co do liczby ludności. Specjalnością NDR są informacje – to właśnie w siedzibie stacji w Hamburgu znajduje się główny newsroom Das Erste, skąd nadawany jest m.in. czołowy niemiecki dziennik telewizyjny, Tagesschau. Inne studia znajdują się w Hanowerze dla Dolnej Saksonii, Kilonii dla Szlezwika-Holsztynu i Schwerinie dla Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

16 lutego 1955 roku landy Dolnej Saksonii, Szlezwika-Holsztyna i Hansa Hamburg zawarły postanowienie o powstaniu Norddeutscher Rundfunk. 23 września 1955 wszedł w życie Traktat Państwowy o likwidacji i reorganizacji nadawania Nordwestdeutscher Rundfunk (NWDR), który od 1 stycznia 1956 roku został podzielony na NDR oraz Westdeutscher Rundfunk (WDR). Obie stacje należą do powstałego 1 kwietnia 1956 roku Stowarzyszenia Nadawców Północno-Zachodnio-Niemieckich (NWRV) i jako osobne stacje uwzględnione są w ARD[1].

Najbardziej rozpoznawalnym programem stacji jest codzienny program informacyjny Tagesschau, który pojawił się 26 grudnia 1952 roku, jeszcze na antenie NWDR[1]. Od 4 stycznia 1965 ruszyła telewizja NDR Fernsehen.

Oprócz udziału w ogólnoniemieckich i międzynarodowych projektach ARD, NDR produkuje 9 kanałów radiowych i telewizję NDR, pełniącą w północnej części kraju rolę trzeciego programu telewizji publicznej. W Polsce kanał ten dostępny jest za pośrednictwem satelity Astra. Telewizja produkuje teletekst pod nazwą NDR Text.

Kanały radiowe NDR:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Małgorzata Dwornik, Historia radia i telewizji NDR, twórców Tagesschau i N-JOY, „Reporterzy.info”, 27 listopada 2017.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]