Nordea Bank

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nordea Bank
Nordea Bank
Siedziba duńskiej filii Nordea Bank
Data założenia 2000
Państwo  Szwecja
Lokalizacja Sztokholm
Prezes Hans Dalborg
Rodzaj banku bank uniwersalny
Kapitał własny brak danych
Zysk netto 3,1 miliarda euro

Nordea Banknordycka grupa bankowa działająca na terenie Europy Północnej mająca swoją siedzibę w Sztokholmie. Bank powstał wskutek połączenia się fińskiego banku Merita Bank, szwedzkiego Nordbanken, duńskiego Unibanku oraz norweskiego Christiania Bank. Połączenia wszystkich banków rozpoczęły się w 1997 roku, a plan połączeniowy zakończył się na początku 2000 roku. Oprócz swoich siedzib w krajach nordyckich, Nordea posiada siedziby w krajach bałtyckich oraz do 2014 roku w Polsce. Obecnie największym udziałowcem w banku jest rząd Szwecji posiadający 19,9% wszystkich akcji. Bank Nordea wchodzi w skład giełd papierów wartościowych w Sztokholmie, Helsinkach oraz Kopenhadze.

Grupa Nordea posiada łącznie ponad 1400 oddziałów w 21 krajach świata i zatrudnia ponad 32 000 pracowników[1]. Nordea oprócz swojej siedziby w Sztokholmie posiada regionalne siedziby oraz przedstawicielstwa w Londynie, Nowym Jorku, Cannes, Brukseli, Frankfurcie, Maladze oraz Luksemburgu.

Bank Nordea pod koniec 2007 roku zrzeszał kapitał ponad 10 milionów klientów prywatnych oraz 0,7 miliona przedsiębiorstw. Bank posiada swój własny bank internetowy zrzeszający ponad 5,2 milionów klientów[2] i dokonujący ponad 200 milionów operacji rocznie.

Ważniejsze spółki i holdingi zależne[edytuj]

Nordea w Polsce[edytuj]

Do kwietnia 2014 Nordea w Polsce posiadała następujące spółki i firmy zależne:

  • Nordea Bank Polska S.A.,
  • Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.
  • Nordea Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. i Nordea Otwarty Fundusz Emerytalny
  • Nordea Finance Polska S.A.

Akcje powyższych spółek nabył PKO Bank Polski.

Od 2010 roku Nordea reprezentowana jest w Polsce przez Nordea Bank AB Oddział w Polsce z siedzibą w Łodzi i Gdyni. W Łodzi jako Nordea Operations Centre zajmuje się obsługą procesów bankowych, natomiast w Gdyni znajduje się część odpowiedzialna za obsługę IT.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Annual Report 2007. Nordea. [dostęp 2008-04-11].
  2. About Nordea (ang.). Nordea Bank AB. [dostęp 2009-07-08].