Przejdź do zawartości

Nordisk Film

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nordisk Film
Logo
Państwo

 Dania

Siedziba

Valby, Kopenhaga, Dania

Data założenia

6 listopada 1906

Prezes

Allan Mathson Hansen

Dane finansowe
Wynik operacyjny

28 milionów euro (2018)[1]

brak współrzędnych
Strona internetowa

Nordisk Filmduńskie przedsiębiorstwo filmowe założone w roku 1906 w Kopenhadze przez twórcę filmowego Olego Olsena(inne języki). Zaraz za francuskimi Gaumont Film Company, Pathé i włoskim Titanus jest to czwarte najstarsze i wciąż aktywne studio filmowe na świecie.

Siedziba Nordisk Film

Nordisk Film Production zajmuje się przede wszystkim produkcją filmów i seriali telewizyjnych. Każdego roku bierze czynny udział przy tworzeniu około 15 produkcji filmowych na terenie całej Skandynawii. Produkuje ona przede wszystkim filmy fabularne, animowane, krótkometrażowe, a także dokumentalne, które wyświetlane są później w Skandynawii i na całym świecie. Przedsiębiorstwo te współpracuje z takimi gigantami jak Sony Pictures, ma także wyłączne prawa do dystrybucji produktów Sony Playstation w krajach skandynawskich. Częścią tej wielkiej firmy jest także sieć kin w Danii i Norwegii o nazwie Nordisk Film Cinemas. Łącznie na terenach tych dwóch krajów funkcjonuje 39 kin, które rocznie odwiedza około 10 milionów kinomanów. Oddział firmy pod nazwą Nordisk Film Games inwestuje także w skandynawskie studia gier, jedną z nich była KoGaMa – budowlana gra online w trybie 3D. W dniu 30 maja 2018 roku ogłoszono, że nabywcą Nordisk Film został Avalanche Studios.

Najbardziej znane produkcje Nordisk Film to: Wojna (Krigen) – duński dramat wojenny, Wilkołacze sny (Når dyrene drømmer) − duński film fabularny z 2014 roku i Kolor mleka (Första Kärleken) – szwedzki serial telewizyjny. Lista wszystkich produkcji Nordisk Film dostępna pod linkiem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Lieberman, David Lieberman, Lionsgate Partners With Execs At Film Initiative Targeting Global Local Markets [online], Deadline, 2 maja 2016 [dostęp 2020-01-05] (ang.).