Norfolk (Wirginia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Norfolk
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Wirginia
Burmistrz Paul D. Fraim
Powierzchnia 249,4 km²
Populacja (2000)
• liczba ludności
• gęstość

234 403
4362,6 os./km²
Położenie na mapie Wirginii
Mapa lokalizacyjna Wirginii
Norfolk
Norfolk
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Norfolk
Norfolk
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Norfolk
Norfolk
Ziemia 36°54′36″N 76°12′07″W/36,910000 -76,201944
Portal Portal Stany Zjednoczone
Niszczyciel USS Arthur W Radford wchodzi do portu w Norfolk

Norfolk – miasto we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Wirginia. Leży nad Zatoką Chesapeake, niedaleko jej połączenia z Atlantykiem. Jeden z głównych portów USA przeładowujący rocznie 47 mln ton towarów, wśród których jednym z podstawowych jest węgiel.

Demografia[edytuj]

Miasto ma 243 tys. mieszkańców (2010). Aglomeracja Norfolk-Virginia Beach-Newport News ma 1,67 mln mieszkańców (2010).

W roku 1680 władze ówczesnej kolonii Wirginia zdecydowały o budowie w tym miejscu portu morskiego dla obsługi statków płynących z Anglii i Indii Zachodnich. Nazwę Norfolk port i miasto wzięły od hrabstwa o tej samej nazwie.

Kulturalnym centrum miasta jest kompleks budowli o nazwie Scope. Mieści się tu, m.in., Chrysler Hall, siedziba Wirginijskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Norfolk's Chrysler Museum posiadające największą w stanie Wirginia kolekcję dzieł sztuki. W mieście znajduje się kilka szkół wyższych z Norfolk State University i Old Dominion University na czele. Jednym z nielicznych zabytków ery kolonialnej jest kościół św. Pawła wzniesiony w roku 1739

W mieście i jego okolicach (Zatoka Hampton Roads) znajduje się szereg instalacji wojskowych, czyniąc z miasta największą i najważniejszą bazę Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Służy również za siedzibę Atlantyckiego dowództwa (ang. Atlantic Command) NATO. Marynarka Wojenna daje zatrudnienie ponad 45 tysiącom osób. W pobliżu znajdują się też stocznia marynarki w Portsmouth, Baza Okrętów Desantowych w Little Creek i magazyny uzbrojenia w Yorktown.

Sport[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]