Norman Read

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Norman Read
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 sierpnia 1931
Portsmouth
Data i miejsce śmierci 22 maja 1994
Pirongia

Norman Richard Read (ur. 13 sierpnia 1931 w Portsmouth w Anglii, zm. 22 maja 1994 w Pirongii) – nowozelandzki lekkoatleta chodziarz, mistrz olimpijski z Melbourne.

Chociaż Read urodził się w Portsmouth, dzieciństwo i młodość spędził w Steyning w hrabstwie Sussex. Chód sportowy był popularną konkurencją w tym mieście i Read zaczął go uprawiać. W 1953 wyemigrował do Nowej Zelandii i tam kontynuował trenowanie chodu, chociaż w jego nowym kraju nie było wówczas tradycji tego sportu. Wkrótce został najlepszym chodziarzem Nowej Zelandii, ale mimo to nie został zakwalifikowany do reprezentacji na igrzyska olimpijskie w 1956 w Melbourne. Pojechał do Australii i tam po zwycięstwie w mistrzostwach tego kraju w chodzie na 50 kilometrów został włączony do reprezentacji Nowej Zelandii na igrzyska.

W chodzie na 50 km na igrzyskach początkowym prowadzącym był Jewgienij Maskinskow ze Związku Radzieckiego. Read po 30 kilometrach był drugi, ale ze sporą stratą. Potem jednak wzmocnił tempo i po 42 kilometrach prześcignął Maskinskowa. Wygrał z przewagą ponad 2 minut nad Rosjaninem.

Startował także na igrzyskach olimpijskich w 1960 w Rzymie, gdzie zajął 5. miejsce w chodzie an 20 kilometrów. Chodu na 50 kilometrów nie ukończył. Zdobył brązowy medal w chodzie na 20 mil na Igrzyskach Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej w 1966 w Kingston.

W latach 1956-1975 zdobył 18 tytułów mistrza Nowej Zelandii. Po zakończeniu wyczynowego uprawiania sportu był trenerem, sędzią lekkoatletycznym, a także prezesem Athletics New Zealand (związku lekkoatletycznego Nowej Zelandii). Zmarł na atak serca podczas zawodów rowerowych weteranów w Waikato.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]