Norman Schwarzkopf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herbert Norman Schwarzkopf Jr.
Stormin’ Norman, The Bear
Ilustracja
Norman Schwarzkopf (1988)
generał generał
Data i miejsce urodzenia

22 sierpnia 1934
Trenton

Data i miejsce śmierci

27 grudnia 2012
Tampa

Przebieg służby
Lata służby

1956–1991

Siły zbrojne

 US Army

Stanowiska

d-ca I Korpusu US Army, głównodowodzący Centralnym Dowództwem US Army

Główne wojny i bitwy

wojna wietnamska
inwazja na Grenadę
I wojna w Zatoce Perskiej

podpis
Odznaczenia
Congressional Gold Medal
Combat Infantry Badge Army Airborne Master Parachutist Badge Army Staff Identification Badge Office of the Joint Chiefs of Staff Identification Badge Office of the Secretary of Defense Identification Badge United States Central Command Badge
Defense Distinguished Service Medal (Stany Zjednoczone)
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Medal Sił Lądowych za Wybitną Służbę - czterokrotnie (Stany Zjednoczone)
Medal Marynarki Wojennej za Wybitną Służbę (Stany Zjednoczone) Medal Sił Powietrznych za Wybitną Służbę (Stany Zjednoczone) Medal Straży Wybrzeża za Wybitną Służbę (Stany Zjednoczone)
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Srebrna Gwiazda - trzykrotnie (Stany Zjednoczone)
Defence Superior Service Medal (USA) Legionista Legii Zasługi (USA) Zaszczytny Krzyż Lotniczy (Stany Zjednoczone)
"V" device, brass.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Brązowa Gwiazda z odznaką waleczności - trzykrotnie (Stany Zjednoczone)
Bronze oakleaf-3d.svg
Purpurowe Serce - dwukrotnie (Stany Zjednoczone)
Silver oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Medal za Chwalebną Służbę - siedmiokrotnie (Stany Zjednoczone)
Silver oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Medal Lotniczy - dziewięciokrotnie (Stany Zjednoczone)
"V" device, brass.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Medal Pochwalny Sił Lądowych z odznaką waleczności - czterokrotnie (Stany Zjednoczone)
Meritorious Unit Commendation Medal Armii Okupacyjnej (USA) Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) National Defense Service Medal Medal Ekspedycji Sił Zbrojnych (Stany Zjednoczone) Vietnam Service Medal Army Service Ribbon Army Overseas Service Ribbon Medal Wyzwolenia Kuwejtu (Arabia Saudyjska) Wielki Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kuwait Liberation Medal (Kuwejt) Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Medal Honoru Wietnamskich Sił Zbrojnych (Wietnam Płd.)
Award-star-bronze-3d.png
Krzyż Waleczności z brązową gwiazdą (Rep. Wietnamu)
Krzyż Waleczności z palmą (Rep. Wietnamu) Civil Actions Medal (Wietnam Płd.) Vietnam Campaign Medal (Wietnam Płd.)

Herbert Norman Schwarzkopf Jr.[1] (ur. 22 sierpnia 1934 w Trenton, zm. 27 grudnia 2012 w Tampie) – amerykański generał, naczelny dowódca United States Central Command na Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej i Centralnej Azji (1988–1991), dowódca międzynarodowych sił koalicji antyirackiej podczas I wojny w Zatoce Perskiej (1991).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie pochodzenia niemiecko-angielskiego jako syn generała majora Herberta Normana Schwarzkopfa Seniora (1895–1958) i Ruth Alice Bowman (1900–1976)[2], ze strony której był potomkiem Indianki Pocahontas[3]. Wspólnie z ojcem młody Norman podróżował wraz z nim w latach 1946–1951 m.in. na Bliski Wschód, gdzie ojciec pełnił funkcję doradcy militarnego szacha Iranu. Norman Schwarzkopf wstąpił do akademii wojskowej w Valley Forge, a następnie – podobnie jak ojciec – został kadetem w United States Military Academy at West Point. Ukończył ją w 1956 i jako podporucznik piechoty został odkomenderowany na służbę w armii USA w Niemczech Zachodnich. W 1964 uzyskał tytuł magistra inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles. W 1965 zgłosił się na ochotnika na służbę podczas wojny wietnamskiej, podczas której był doradcą wojskowym dywizji powietrznodesantowej walczącej w szeregach wojsk Wietnamu Południowego. Został odznaczony wówczas Purpurowym Sercem za wyróżnienie się męstwem[4] podczas walk. Walczył w Wietnamie w okresie 1965-1966 i 1969-1970.

Powróciwszy z Wietnamu Schwarzkopf zastanawiał się nad zakończeniem służby w armii, jednak porzucił ten zamiar, by wziąć udział w reorganizacji armii. Od 1972 do 1982 odbywał służbę wojskową w Republice Federalnej Niemiec, na Hawajach, Alasce i w innych regionach Stanów Zjednoczonych. W 1983 awansował do stopnia generała dywizji i dowódcy 24. Zmechanizowanej Dywizji Piechoty w Fort Stewart w Georgii. W październiku 1983, sprawując funkcję zastępcy dowódcy operacji, opracował plan inwazji na Grenadę. W 1984 dostał trzygwiazdkowy stopień generała broni, zaś 1985 objął dowództwo I Korpusu w Fort Lewis, a następnie zastępcą szefa sztabu ds. operacji w Pentagonie. W 1988 dosłużył się czwartej gwiazdki oraz został dowódcą sił interwencyjnych USA z kwaterą główną w bazie lotniczej w Tampa na Florydzie, których zadaniem było przeprowadzanie akcji na Bliskim Wschodzie.

Gdy iracki dyktator Saddam Husajn dokonał ataku na Kuwejt 2 sierpnia 1990 r., Schwarzkopf ze sztabem znaleźli się w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, skąd dowodził operacją „Pustynna burza”, którą 17 stycznia 1991 r. rozpoczęły sześciotygodniowe bombardowania Iraku oraz kuwejckich pozycji wojskowych kontrolowanych przez wojska irackie. 24 lutego tego roku Schwarzkopf zadecydował o przypuszczeniu ataku lądowego sprawiając, że w ciągu 100 godzin armie sprzymierzone wyzwoliły Kuwejt i wkroczyły na ok. 200 kilometrów w głąb Iraku, jednak rozkaz ówczesnego amerykańskiego prezydenta George’a H.W. Busha zmusił generała do zaniechania ofensywy. Mimo że Saddam Husajn zachował swój status polityczny, Schwarzkopfowi udało się zyskać sławę w rodzimym kraju jako autor zręcznie przeprowadzonej operacji. Udzielił w radiu i telewizji wywiadów i cieszył się chwałą bohatera narodowego[5].

Podczas kariery wojskowej Schwarzkopf otrzymał wiele odznaczeń. We wrześniu 1991 przeszedł na emeryturę. Był członkiem Mensy[6]. Po przejściu w stan spoczynku napisał autobiografię Nie trzeba bohatera. Zmarł 27 grudnia 2012 roku na Florydzie[7].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

  • Nie trzeba bohatera • Generał H. Norman Schwarzkopf, autobiografia, Warszawa, 1993

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. H. Norman Schwarzkopf, Peter Petre: Nie trzeba bohatera. tłum. Jerzy Łoziński. Warszawa: Ryton, 1993, s. 72–73. ISBN 8385376187.
  2. Ruth Alice Bowman, geni_family_tree [dostęp 2018-04-07] (ang.).
  3. Wywód genealogiczny.
  4. Nigel Cawthorne, Dowódcy i generałowie. Prawdziwe historie, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa, 2014, s. 204.
  5. Nigel Cawthorne, Dowódcy i generałowie. Prawdziwe historie, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa, 2014, s. 205.
  6. Specialty Speaker Norman Schwarzkopf „Stormin Norman”. [dostęp 2009-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-12-21)].
  7. Łukasz Golowanow: Nie żyje generał Norman Schwarzkopf. Konflikty.pl, 28 grudnia 2012. [dostęp 2016-11-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]