Norris Poulson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
C. Norris Poulson
Norris Poulson.jpg
Data i miejsce urodzenia 23 lipca 1895
Stany Zjednoczone Baker County (Oregon)
Data i miejsce śmierci 25 września 1982
Stany Zjednoczone La Jolla (Kalifornia)
36. Burmistrz Los Angeles
Okres od 1 lipca 1953
do 1 lipca 1961
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Fletcher Bowron
Następca Sam Yorty

C. Norris Poulson (ur. 23 lipca 1895, zm. 25 września 1982) – amerykański polityk, kongresmen, członek Izby Reprezentantów, trzydziesty szósty burmistrz Los Angeles.

Biografia[edytuj]

Urodził się w rodzinie duńskich imigrantów w stanie Oregon, dwa lata studiował w Oregon State University. W 1923 roku wraz z żoną przybył do Los Angeles, gdzie został dyplomowanym księgowym.

W 1938 roku i ponownie w 1942 roku został wybrany do Zgromadzenia Stanowego Kalifornii. Po zakończeniu kadencji w parlamencie stanowym był wybierany do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Stanów Zjednoczonych na kadencje w latach 1943-1945, 1947-1953 i w 1953 roku.

W 1953 roku wygrał wybory na burmistrza Los Angeles.

Osiągnięcia jako burmistrz[edytuj]

Za jego rządów Los Angeles stało się trzecim co do wielkości miastem w Stanach Zjednoczonych. Przyczynił się do przebudowy Międzynarodowego Portu Lotniczego w Los Angeles (LAX) i rozbudowy portu morskiego. Przyciągnął też do miasta drużynę baseballową Brooklyn Dodgers (od momentu przenosin znaną jako Los Angeles Dodgers), przeprowadził większą integrację służb miejskich – policji i straży pożarnej, a także wprowadził system recyklingu odpadów.

Najbardziej zapamiętanym momentem jego kadencji był wizyta w mieście I sekretarza KPZR Nikity Chruszczowa, kiedy to na rzuconą przez Chruszczowa podczas spotkania w Disnylandzie uwagę – "My was pogrzebiemy!" (Мы вас похороним!) burmistrz Poulson odpowiedział: "Ani wy nas nie pogrzebiecie, ani my was. Jesteśmy szczęśliwi ze swoim trybem życia. Zdajemy sobie sprawę z jego braków i staramy się temu zaradzić. Jednakże w razie zagrożenia będziemy walczyć do końca, żeby go bronić" (You shall not bury us, and we shall not bury you. We are happy with our way of life. We recognize its shortcomings and are always trying to improve it. But, if challenged, we shall fight to the death to preserve it.)[1].

W 1961 roku przegrał wybory z Samem Yorty. Po przegranej przeprowadził się do La Jolla w pobliżu San Diego.

Przypisy

  1. Reportaż z wizyty w 1959 roku, do odsłuchania w formacie mp3 http://www.onthemedia.org/transcripts/2009/07/10/07