Northern Line

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia metra
Northern Line
Mapa linii
Dane podstawowe
Zarządca

Transport for London

Liczba stacji

50

Długość

58 km

Rozstaw szyn

1435 mm

Sieć trakcyjna

trzecia szyna

ilustracja
Historia
Rok otwarcia

1890

Northern Line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem czarnym. Jej pierwszy odcinek został otwarty w 1890 roku. Obecnie korzysta z niej ok. 207 milionów pasażerów rocznie, co daje jej pierwsze miejsce wśród wszystkich linii. Jej trasa liczy 58 kilometrów oraz 50 stacji, w tym 36 pod ziemią.

Przebieg linii[edytuj | edytuj kod]

Northern Line jako jedyna w londyńskim metrze nie posiada odcinka, który można uznać za linię główną. Zamiast tego składa się z pięciu odgałęzień - dwóch w północnym Londynie, dwóch w centrum i jednego na południu. Pierwsze odgałęzienie północne bierze swą nazwę od krańca Edgware, drugie zaś od High Barnet. Na stacji Finchley Central odchodzi od niego dodatkowa odnoga do stacji Mill Hill East (obie stacje łączy linia wahadłowa). Odgałęzienia północne spotykają się na stacji Camden Town. Zaraz za nią linia rozdziela się ponownie, tworząc odgałęzienie Charing Cross (położone bardziej na zachód) oraz Bank (bardziej na wschód). Na stacji Kennington oba spotykają się ponownie i przechodzą w południowe odgałęzienie Morden.

Tak skomplikowany układ Northern Line powoduje, że w praktyce jej składy kursują na czterech głównych trasach (choć w godzinach szczytu spotykane są również inne kombinacje):

  • Edgware - Morden (przez Bank)
  • Edgware - Kennington (przez Charing Cross)
  • High Barnet - Morden (przez Bank)
  • High Barnet - Kennington (przez Charing Cross)

Northern Line należy do grupy deep level lines, co oznacza, że na odcinkach podziemnych tory w każdą stronę ułożone są w osobnym tunelu na średniej głębokości 20 metrów. W wielu miejscach linii głębokość ta jest jednak znacznie większa. Leżąca na trasie Northern stacja Hampstead posiada peron na głębokości ponad 58 metrów, co jest rekordem w skali całego metra. Do Northern Line należą także rekordy dotyczące punktu na trasie metra położonego najniżej pod ziemią (67 metrów, fragment tunelu w okolicy stacji Hampstead) i najwyżej nad nią (18 metrów, wiadukt blisko stacji Mill Hill East). Z kolei fragment trasy od East Finchley do Morden (przez Bank) stanowi najdłuższy w całym metrze odcinek, na którym pociągi cały czas pozostają pod ziemią (liczy 27,8 km).

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Pociąg klasy 1995 Stock

Northern Line obsługiwana jest przez 106 pociągów klasy 1995 Stock, dostarczonych w latach 1998-2001 przez koncern Alstom. Pociągi te nie zostały zakupione przez metro, lecz wzięte w leasing. W godzinach szczytu na trasę wyjeżdżają równocześnie 84 składy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]