Norweski ruch oporu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prom SF „Hydro”, który został zatopiony przy udziale norweskiego ruchu oporu w 1943 roku, podczas przewożenia ładunku ciężkiej wody
Brytyjski żołnierz wita się z trzema członkami norweskiego ruchu oporu 11 maja 1945 roku w Oslo

Norweski ruch oporu – całokształt działań podjętych przez norweskie społeczeństwo przeciwko niemieckim okupantom i ich kolaborantom z Nasjonal Samling Vidkuna Quislinga w czasie II wojny światowej.

Geneza[edytuj]

Norwegia została zdobyta przez Niemców w czerwcu 1940 roku. Rząd premiera Nygaardsvolda i król Haakon VII ewakuowali się do Wielkiej Brytanii. Norwegowie nie odparli napaści przez słabość swojej armii i nieprzygotowanie do wojny (kraj był neutralny). Mimo to dobrze widoczna była powszechna wola walki – to pospolite ruszenie wzięło na siebie główny ciężar obrony. Wobec tego tuż po kapitulacji Norwegii rozpoczęło się formowanie oddziałów paramilitarnych i bierny opór wobec zarządzeń władz okupacyjnych.

Walka zbrojna[edytuj]

Ze względu na braki w uzbrojeniu i warunki geograficzne (surowy klimat, wysokogórski teren, trudna linia brzegowa) zbrojne działania ruchu oporu były mocno ograniczone. Największą podziemną organizacją militarną był Milorg, zbrojne ramię Frontu Ojczyźnianego (Hjemmefronten) – głównego ośrodka politycznego ruchu oporu. Ściśle współpracowała ona z norweską sekcją SOE, a jej członkowie byli zaangażowani między innymi w sabotowanie produkcji ciężkiej wody. Ważną rolę odgrywała także Norweska Partia Komunistyczna organizując sabotaż i działania partyzanckie.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Norwegian government (1998). „NOU 1998.12: Alta bataljon (aka „The Eitinger Report”) – section 11.6.2: Sivorg” (in Norwegian). Norges offentlige utredninger.

Linki zewnętrzne[edytuj]