Nosemoza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nosemoza (choroba sporowcowa, nosemosis apium) – choroba zaraźliwa pszczół dorosłych wywołana przez sporowce (mikrosporydia) z rodzaju Nosema: Nosema apis lub Nosema ceranae, które atakują komórki nabłonka jelita środkowego, skutkiem czego jest niedożywienie i osłabienie chorych osobników. Najgroźniejsza dla robotnic i trutni.

Choroba ta występuje zwykle wiosną, sprzyja jej podniesienie temperatury w ulu oraz niedobór białka. Rozprzestrzenia się drogą pokarmową, ma najczęściej przebieg utajony. Może też przebiegać z objawami biegunki, zaparcia lub napuchnięcia odwłoka, co może prowadzić do masowego umierania pszczół (wtedy zazwyczaj prowadzi to do śmierci całej rodziny).

Choroba może być leczona objawowo antybiotykami na bazie fumagiliny, które hamują wzrost zarodników grzybów. Z powodu przenikania tego związku lub jego pochodnych do miodu w Europie obowiązuje całkowity zakaz ich stosowania[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Preparat na chorobę pszczół na rynku za kilka miesięcy, „Nauka w Polsce”, 11 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-11] (pol.).