Nosorożec biały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nosorożec biały
Ceratotherium simum[1]
(Burchell, 1817)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Rząd

nieparzystokopytne

Rodzina

nosorożce

Rodzaj

Ceratotherium
Gray, 1868

Gatunek

nosorożec biały

Podgatunki

zobacz opis w tekście

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 NT pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania
Obszar pierwotnego występowania nosorożca białego (kolor pomarańczowy: północny (C. s. cottoni), kolor zielony: południowy (C. s. simum)).

Nosorożec biały, nosorożec afrykański, nosorożec szerokopyski, nosorożec tęponosy (Ceratotherium simum) – gatunek ssaka nieparzystokopytnego z rodziny nosorożców. Jest to największy z żyjących obecnie nosorożców. Uzbrojony jest w dwa rogi. Pierwszy osiąga długość do 1,5 metra. Na wolności nosorożce białe mogą żyć nawet do 40 lat. Nie są tak agresywne jak nosorożce czarne. Mogą biec z prędkością 45 km/h.

W końcu XIX wieku nosorożec biały znalazł się na krawędzi wymarcia, gdy przy życiu pozostało około 20–50 osobników w parku KwaZulu-Natal w RPA. Po wielu latach ochrony populacja gatunku osiągnęła pod koniec 2010 roku liczebność ponad 20 000 osobników[2].

Nazwa nosorożec biały nie ma związku z ubarwieniem zwierzęcia. Początkowo gatunek nazywał się wyd rhino (wyd – po afrykanersku „szeroki”) i określenie to odnosiło się do szerokiego pyska nosorożca. Nazwa zwierzęcia została przez angielskich osadników źle przetłumaczona na white rhino („nosorożec biały”) i ta wersja się utrwaliła.

Środowisko, występowanie i odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Nosorożec biały występuje głównie na terenach Demokratycznej Republiki Konga, Namibii, Republiki Południowej Afryki, Botswany, Zambii i Kenii. Jako że nosorożec biały żywi się prawie wyłącznie krótkimi trawami, preferuje biotopy sawannowe.

Większość dnia nosorożce spędzają ukryte w cieniu, by nie przegrzewać organizmu. Najbardziej aktywne są pod wieczór i wczesnym rankiem. Żywią się trawą, ale zjadają również gałęzie drzew, osty i krzewy.

Nosorożec biały
Nosorożce białe w Nowym Zoo w Poznaniu

Rozmnażanie i życie społeczne[edytuj | edytuj kod]

Ciąża nosorożca trwa ok. 16 miesięcy. Na świat przychodzi tylko jedno młode. Mimo osiągnięcia dojrzałości płciowej w wieku 4–5 lat, samica nie rozmnaża się przez następne około 2 lata. Kolejne ciąże przychodzą w odstępach 2–3 letnich. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 10–12 lat. Nosorożce białe żyją samotnie lub w grupach dochodzących do kilkunastu osobników (głównie samice z młodymi).

Wielkość[edytuj | edytuj kod]

 • wysokość w kłębie: 150–185 cm,
 • długość ciała: 330–420 cm,
 • masa ciała: samice 1500–2000, samce 2000–2500 kg,
 • długość ogona: 75 cm

Podgatunki[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnia się dwa podgatunki nosorożca białego[3], różniące się znacznie pod względem budowy:

Znaczenie dla człowieka[edytuj | edytuj kod]

Podstawowa broń nosorożca – jego róg – stał się przyczyną jego nieomal całkowitej zagłady z powodu znaczenia dla człowieka. W medycynie Wschodu uznaje się bowiem sproszkowany róg nosorożca za remedium na choroby wątroby, serca, skóry, a także za doskonały afrodyzjak.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ceratotherium simum, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
 2. a b R. Emslie, Ceratotherium simum, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2020-02-22] (ang.).
 3. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Ceratotherium simum. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 31 maja 2009]
 4. R. Emslie, Ceratotherium simum ssp. simum, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2020-02-22] (ang.).
 5. R. Emslie, Ceratotherium simum ssp. cottoni, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2020-02-22] (ang.).
 6. Tomek Orszulak, Nie żyje ostatni biały nosorożec północny, ale jest szansa na przetrwanie gatunku. "Był delikatnym olbrzymem", wiadomosci.wp.pl, 20 marca 2018 [dostęp 2019-06-07] (pol.).
 7. Nosorożce białe północne są na granicy wymarcia. Teraz jest szansa na ratunek, tvnmeteo.tvn24.pl [dostęp 2019-10-27].