Notepad++

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Notepad++
Logo Notepad++
Logo programu
Autor Don Ho
Pierwsze wydanie 24 listopada 2003
Aktualna wersja stabilna 7.7.1
(20 czerwca 2019) [±]
System operacyjny Windows
Rodzaj Edytor tekstu
Licencja GPL
Strona internetowa

Notepad++ – rozbudowany edytor tekstu (i zamiennik systemowego Notatnika) oparty na projekcie Scintilla, rozpowszechniany na licencji GNU GPL.

Program jest napisany w czystym C++ z wykorzystaniem Win32 API przez programistę o pseudonimie Don Ho[1]. Interfejs programu jest dostępny w wielu językach – także po polsku.

Podświetla składnię m.in. w: C, C++, Java, C#, XML, HTML, TeX, PHP, JavaScript, makefile, ASCII-Art, doxygen, ASP, VB/VBScript, skrypty powłoki systemów uniksowych, BAT, SQL, Objective-C, CSS, Pascal, Perl, Python, Lua, Tcl, asembler, Ruby, Lisp, Scheme, Diff, Smalltalk, PostScript i VHDL. Dodatkowo użytkownik edytora może stworzyć kolorowanie dla używanego przez siebie języka programowania używając wbudowanego systemu.

Program obsługuje autouzupełnianie, wyszukiwanie i zamianę ciągów znaków za pomocą wyrażeń regularnych, edycję z podziałem ekranu, powiększanie, karty (możliwość otwierania kilku plików jednocześnie). Program umożliwia również tworzenie makr oraz wtyczek. Przydatną opcją jest wyszukiwanie i podświetlanie par nawiasów (otwierającego i zamykającego).

Dzięki pakietowi Wine możliwe jest użycie go w systemach operacyjnych z rodziny GNU/Linux. Otrzymał on w ramach projektu Wine ocenę platynową, co oznacza, że działa bez żadnych problemów[2].

Notepadqq jest edytorem wzorowanym na Notepad++, działającym natywnie w środowisku GNU/Linux[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Behind the App: The Story of Notepad++ (ang.). [dostęp 2015-06-21].
  2. Strona Notepad++ w AppDB (ang.). Projekt Wine. [dostęp 2011-12-13].
  3. Notepadqq - the Linux source editor (ang.). [dostęp 2015-06-21].
  4. notepadqq · GitHub (ang.). [dostęp 2015-06-21].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]