Notre Dame Fighting Irish

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Notre Dame Fighting Irish
Notre Dame Fighting Irish logo.svg
Dywizja NCAA Division I
Konferencja Atlantic Coast Conference
FBS Independents (College football)
Hockey East (Hokej na lodzie)
Nazwa Fighting Irish
Maskotka The Leprechaun
Stadion Notre Dame Stadium
(poj. 80 795)
Hala sportowa Edmund P. Joyce Center
(poj. 9 800)
102007-NotreDameStadium-pregameUSC.jpg

Notre Dame Fighting Irish – nazwa drużyn sportowych University of Notre Dame, biorących udział w akademickich rozgrywkach organizowanych przez National Collegiate Athletic Association.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Skąd dokładnie wzięła się nazwa Fighting Irish nie wiadomo. Jedni twierdzą, że w 1899 podczas meczu z Northwestern University fani przeciwnika, zaskoczeni walecznością drużyny Notre Dame, zaczęli krzyczeć "Kill the Fighting Irish" ("Zabić walczących Irlandczyków"), znów inni mówią, że w 1909 podczas meczu z University of Michigan w którym Notre Dame przegrywało, zdenerwowany zawodnik zaczął krzyczeć na swoich kolegów: "Co się z wami dzieję? Jesteście wszyscy Irlandczykami i nie walczycie?!". Następnego dnia po wygranym przez Notre Dame meczu w prasie miał pojawić się przydomek Fighting Irish.

College football[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej popularnym sportem na uniwersytecie jest College football. Początki drużyny sięgają 1879 roku, chociaż oficjalnie zaczęła konkurować w 1887 roku. Od tego czasu futboliści zdobyli 11 razy mistrzostwo NCAA, ostatnio w 1988 roku. Siedmiu zawodników drużyny zdobyło najbardziej prestiżową nagrodę indywidualną Heisman Trophy, przyznawaną co roku najlepszym akademickim graczom futbolowym. Dziesięciu byłych zawodników Fighting Irish, zostało przyjętych do Pro Football Hall of Fame. Fighting Irish są jedyną drużyną uniwersytecką która ma podpisany swój własny kontrakt telewizyjny (NBC).

Mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej utytułowaną drużyną jest drużyna futbolowa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona