Przejdź do zawartości

Novigrad (żupania istryjska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Novigrad
Cittanova
Ilustracja
Panorama Novigradu
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Chorwacja

Żupania

istryjska

Miasto

Novigrad

Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość


2622[1]
148 os./km²

Nr kierunkowy

(+385) 052

Kod pocztowy

52 466

Tablice rejestracyjne

PU

Położenie na mapie żupanii istryjskiej
Mapa konturowa żupanii istryjskiej, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „NovigradCittanova”
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „NovigradCittanova”
Ziemia45°19′02″N 13°33′36″E/45,317222 13,560000
Strona internetowa

Novigrad (wł. Cittanova[2]) Novigrad Istarski – miejscowość w Chorwacji, w żupanii istryjskiej, nad Morzem Adriatyckim.

Geografia

[edytuj | edytuj kod]

Położona jest na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria, 25 km od granicy ze Słowenią, niedaleko ujścia rzeki Mirny. Zajmuje powierzchnię 27 km². W skład aglomeracji Novigrad wchodzi Novigrad, a także mniejsze gminy: Antenal, Bužinija, Dajla i Mareda.

Do XVIII wieku Novigrad był położony na wyspie, później władze miasta zadecydowały o zasypaniu przesmyku oddzielającego wyspę od półwyspu, łącząc ją z lądem.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Wzmianki o mieście pod nazwą Neapolis, Civitas Novum (Nowe Miasto) pojawiają się od starożytności[3]. Od średniowiecza do 1831 roku Novigrad posiadał rangę biskupstwa, obejmującego terytorium pomiędzy rzekami Dragonja i Mirny. Po okresie władzy Bizancjum, Franków i wpływów niemieckich od 1270 roku miasto znajdowało się pod władzą Republiki Weneckiej. Podczas najazdu tureckiego w 1687 roku Novigrad znacznie ucierpiał. Po okresie przynależności do Prowincji Iliryjskich Napoleona, do monarchii austro-węgierskiej, a następnie do Królestwa Włoch, po II wojnie światowej miasto znalazło się w granicach Jugosławii, pozostając w nich aż do odłączenia się Chorwacji w 1991 roku.

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka Novigradu bazuje na wpływach z turystyki. Miasto, ze swoimi licznymi kąpieliskami, infrastrukturą hotelarską i dużą mariną, przyciąga licznych turystów i wczasowiczów, głównie w sezonie letnim. Inną dochodową gałąź gospodarki stanowi rybołówstwo.

Demografia

[edytuj | edytuj kod]

Według danych statystycznych z 2001 roku ludność Novigradu liczyła 4002 mieszkańców (w samym mieście Novigrad: 2629). W 2011 r. – 2622 mieszkańców[1]. Najliczniej reprezentowani są Chorwaci; Włosi w liczbie 511 mieszkańców stanowią 12,77% populacji.

Kultura

[edytuj | edytuj kod]
  • XI-wieczny kościół św. Maksymiliana i Pelagiusza z kampanilą jest najcenniejszym zabytkiem Novigradu. Mimo barokowej przebudowy widoczne są ślady sztuki romańskiej, m.in. trójnawowa krypta pod prezbiterium. W zakrystii znajdują się zdobione księgi liturgiczne z XV wieku.
  • Dobrze zachowały się fragmenty murów obronnych. Budynki wewnątrz murów miejskich uległy przebudowie w stylu gotyku weneckiego.
  • We wnętrzu gotyckiego pałacu Rigo, należącego do rodziny Urizio, znajduje się lapidarium z kolekcją nagrobków z Novigradu i okolicy.
  • Od 1995 roku w sierpniu w Novigradzie odbywa się festiwal jazzowy Heineken Music Nights.
  • 28 sierpnia przypada obchodzone hucznie przez 3–4 dni święto patrona miasta, św. Pelagiusza

Miasta partnerskie

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Popis stanovništva, kućanstava i stanova 2011. Stanovništvo prema spolu i starosti, Zagreb: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 2013 (Statistička izvješća; 1468), s. 590, ISSN 1333-1876 [zarchiwizowane 2023-02-12].
  2. Istarska županija: Gradovi i općine. Istarska županija. [dostęp 2019-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-01)]. (chorw.).
  3. Znane również pod nazwą Emonia (Emona) po przesiedleniu się tam w VI wieku mieszkańców zrujnowanej Emony i przeniesieniu stamtąd stolicy biskupiej («Emona» w Enciclopedia Italiana di scienze, lettere ed arti [Treccani]. Primo (I) Appendice. Roma: Istituto dell’Enciclopedia Italiana, 1938).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]