Nowa Europa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nowa Europa (ang. New Europe) – termin, utworzony przez konserwatywnych analityków amerykańskich, na określenie krajów postkomunistycznych Europy środkowej i wschodniej.

Termin ten jest w dużej mierze powiązany z amerykańskim atakiem na Irak w roku 2003, kiedy to mianem Nowej Europy określono te kraje, które poparły inwazję i wsparły wojska amerykańskie swoimi własnymi siłami wojskowymi. Termin miał od początku pejoratywne znaczenie i przeciwstawiał "Nowej" Europie kraje "Starej" Europy, tzn. te, które nie poparły ataku na Irak (szczególnie Francja i Niemcy). Jednakże pomimo wsparcia militarnego takich krajów jak Dania, Zjednoczone Królestwo, Holandia, Włochy czy Hiszpania, termin ten ograniczono do przeważnie silnie proamerykańskich krajów byłego bloku wschodniego, gdzie protesty antywojenne praktycznie nie wystąpiły.

Istnieje również gazeta o tym tytule, jednakże o zgoła odmiennym charakterze. New Europe to dziennik, informujący o bieżących sprawach europejskich. W latach 90. w Warszawie wydawana była gazeta ekonomiczna o takim tytule[potrzebny przypis].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]