Nowa Fantastyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nowa Fantastyka
30th anniversary of 'Fantastyka' plaque, Festival of Comics in Łódź 2012.jpg
Medal pamiątkowy, wydany z okazji 30-lecia czasopisma
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Polska 
Wydawca Prószyński Media
Rodzaj czasopisma literackie
Pierwsze wydanie 1982
Redaktor naczelny Jerzy Rzymowski
Średni nakład 36 tys. egz.
Format A4
Liczba stron 84
ISSN 0867-132X
Strona internetowa

Nowa Fantastyka (do 1990: Fantastyka) – polski miesięcznik literacki poświęcony szeroko rozumianej fantastyce, w szczególności literaturze science fiction i fantasy.

Opis pisma[edytuj]

Jego pierwszym redaktorem naczelnym był Adam Hollanek, potem długo funkcję tę pełnił Maciej Parowski, obecnie piastuje ją Jerzy Rzymowski. Wydawcą jest Prószyński Media.

"Fantastyka” była pierwszym czasopismem w Polsce poświęconym popularyzacji fantastyki.

W miesięczniku publikowane są utwory, opowiadania i powieści polskich oraz zagranicznych autorów fantastyki, recenzje filmów oraz książek fantastycznych, a także artykuły o tematyce popularnonaukowej i felietony. W przeszłości na łamach NF pojawiały się również informacje na temat konwentów i ważniejszych wydarzeń w fandomie.

W piśmie debiutowali liczni polscy twórcy m.in. Andrzej Sapkowski, Feliks W. Kres czy Marek S. Huberath[1].

Obecnie w magazynie ukazuje się także komiks Lil i Put.

Historia[edytuj]

Polska Rzeczpospolita Ludowa[edytuj]

Pierwszy numer „Fantastyki” ukazał się w październiku 1982 r. Czasopismo już po kilku numerach uzyskało ogromną popularność. Średnio kioski otrzymywały 2-3 egzemplarze pisma, które kupowano jeszcze w dniu dostawy. Pod koniec lat 80. „Fantastyka” miała duże problemy z regularnym trafianiem do kiosków.

III Rzeczpospolita[edytuj]

W lipcu 1990 r. zmienił się wydawca, a pismo przyjęło nazwę „Nowa Fantastyka”. W tym czasie nastąpiły również znaczące zmiany w wyglądzie czasopisma – zwiększono liczbę stron, zmieniono format, rozbudowany został dział publicystyczny.

W połowie 2003 r. zwiększono liczbę kolorowych stron.

„Nowa Fantastyka” jest obecnie najstarszym tego typu pismem na rynku i jednym z najstarszych ukazujących się nieprzerwanie na świecie (wydawanie słynnego amerykańskiego magazynu "Asimov's Science Fiction" rozpoczęto zaledwie kilka lat wcześniej). Średni nakład w 2015 roku to 15 tys. egzemplarzy[2]. W czasach swej największej świetności - w latach 80. nakład pisma przekraczał 150 tys. egz., w roku 1996 wynosił 76 tys.[3] a w 2004 - 36 tys. egzemplarzy (według danych ZKDP za 2004).

Od 2014 do 2016 roku „Nowa Fantastyka” dostępna była w wersji elektronicznej. Jako powód rezygnacji z e-wydania podano jego nieopłacalność[4][5].

Redaktorzy naczelni[edytuj]

Miesięcznik „Fantastyka” (1982-1990)[edytuj]

Nowa Fantastyka (od 1990)[edytuj]

Felietoniści[edytuj]

obecnie

w przeszłości także

Pochodne czasopisma[edytuj]

Oprócz samej „Fantastyki” w różnych okresach powstały:

Gloria Artis[edytuj]

29 października 2007 roku, z okazji 25-lecia pisma, minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski uhonorował czasopismo srebrnym medalem „Gloria Artis[6]. Uhonorowani zostali również współpracownicy „Nowej Fantastyki”:

Medal srebrny

Medal brązowy

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]