Nowa Galicja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy historycznego terytorium na ziemiach polskich. Zobacz też: Nueva Galicia.
Mapa Królestwa Galicji z Nową Galicją zaznaczoną kolorem żółtym * Zaznaczony na granatowo cyrkuł zamojski, zagarnięty podczas I rozbioru, nie należał do Nowej Galicji, choć razem z nią wszedł w skład Księstwa Warszawskiego w 1809 (a następnie Królestwa Polskiego i Rosji) * Zaznaczony na zielono cyrkuł krakowski, zagarnięty podczas III rozbioru, należał do Nowej Galicji i wszedł również w skład Księstwa Warszawskiego w 1809, lecz w 1815 został z niego wyłączony tworząc Wolne Miasto Kraków[1], a po jego zniesieniu w 1846 powrócił do Austrii

Nowa Galicja, Galicja Zachodnia (niem. Neu-Galizien, West-Galizien) – 1795-1803 jednostka podziału terytorialnego ziem polskich zagarniętych przez Austrię na mocy III rozbioru Polski w 1795. Obszar należał do Austrii w latach 1795–1809: do 1803 jako osobny kraj koronny, a od 13 maja 1803 w składzie Galicji[2].

Po włączeniu Nowej Galicji do Galicji zachowała się jednak koncepcja Galicji Zachodniej (West Galizien), obejmująca cały obszar Nowej Galicji i dodatkowo cyrkuły myślenicki, sądecki i bocheński z ziem zagarniętych po I rozbiorze (z Galicji właściwej)[3].

Utworzenie[edytuj | edytuj kod]

21 marca 1796 cesarz Franciszek II Habsburg wydał patent, formalnie włączający to terytorium do Austrii pod nazwą prowincji Galicji Zachodniej.

Swym zasięgiem objęła tereny byłych województw I Rzeczypospolitej: lubelskiego, sandomierskiego, a także część krakowskiego i mazowieckiego.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 1796 Galicja Zachodnia została podzielona na 12 cyrkułów, podporządkowanych Zachodnio-Galicyjskiej Nadwornej Komisji Urządzającej, a od 1797 Gubernium Krajowemu dla Galicji Zachodniej w Krakowie pod prezydencją komisarza radcy dworu Johanna Wenzla von Margelika[potrzebny przypis]:

W 1803 (według oficjalnej mapy) Nowa Galicja dzieliła się na 12 cyrkułów[4][5]:

W 1803 Nowa Galicja została podzielona na 6 cyrkułów podległych Gubernium Galicji we Lwowie[potrzebny przypis]:

Władze[edytuj | edytuj kod]

Komisarz[edytuj | edytuj kod]

Gubernatorzy[edytuj | edytuj kod]

Epilog[edytuj | edytuj kod]

Po zwycięskiej dla wojsk polskich wojnie polsko-austriackiej, administrację nad wyzwolonymi ziemiami Nowej Galicji i Galicji Wschodniej przejął z rąk Gubernium we Lwowie Rząd Centralny Wojskowy Tymczasowy Obojga Galicji. Zgodnie z postanowieniami podpisanego 14 października 1809 pokoju w Schönbrunn, Nowa Galicja i cyrkuł zamojski (z I rozbioru) zostały włączone do Księstwa Warszawskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]