Nowa Włoska Partia Socjalistyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nowa Włoska Partia Socjalistyczna
Lider Stefano Caldoro
Data założenia 19 stycznia 2001
Data rozwiązania 29 marca 2009
Deklarowana
ideologia polityczna
socjaldemokracja
Deklarowane
poglądy gospodarcze
reformizm
strona oficjalna

Nowa Włoska Partia Socjalistyczna (wł. Nuovo PSI, NPSI) – mała włoska partia socjaldemokratyczna, uznająca się za kontynuatorkę Włoskiej Partii Socjalistycznej (PSI), rozwiązanej po serii skandali korupcyjnych (afera Tangentopoli) w połowie lat 90.

NPSI powstała w 2001 z połączenia kilku marginalnych ugrupowań i środowisk centrolewicowych. Pomimo takiej nazwy i oficjalnej ideologii stała się częścią centroprawicowej koalicji Silvia Berlusconiego pod nazwą Dom Wolności. W odbywających się w tym samym roku wyborach uzyskała 1% głosów, co pozwoliło jej zdobyć 3 mandaty. Trzy lata później w wyborach do Parlamentu Europejskiego wprowadziła 2 posłów w ramach małej koalicji Zjednoczeni Socjaliści dla Europy.

W 2006 w partii doszło do rozłamu na tle wyboru potencjalnego bloku wyborczego. Zwolennicy przejścia do L'Unione pod przywództwem lidera NPSI Vittoria Craxiego (syna Bettina Craxiego, byłego przewodniczącego PSI) powołali nowe stronnictwo – Włoscy Socjaliści.

Lider NPSI eurodeputowany, Gianni De Michelis, podpisał natomiast w ramach Domu Wolności porozumienie z Chrześcijańską Demokracją dla Autonomii, które w wyborach parlamentarnych w 2006 przyniosło partii 2 mandaty w Izbie Deputowanych.

W czerwcu 2007 doszło do kolejnego podziału w ramach NPSI. Zwolennicy dotychczasowego przewodniczącego, dążący do zerwania dotychczasowych koalicji i przyłączenia się do budowy Partii Socjalistycznej, opuścili ugrupowanie i powołali własną niewielką formację (również pod nazwą Partia Socjalistyczna).

Nowym przewodniczącym NPSI został Stefano Caldoro, były minister i poseł, a partia podpisała porozumienie o wejściu w skład federacji Lud Wolności. W przedterminowych wyborach w 2008 dwóch przedstawicieli socjalistów zostało posłami nowej Izby Deputowanych. W marcu 2009 NPSI zakończyła działalność jako partia polityczna, przystępując do przekształconego w jednolite ugrupowanie Ludu Wolności.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]