Nowa Włoska Partia Socjalistyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nowa Włoska Partia Socjalistyczna
Lider Stefano Caldoro
Data założenia 19 stycznia 2001
Ideologia polityczna socjaldemokracja

Nowa Włoska Partia Socjalistyczna (wł. Nuovo PSI, NPSI) – włoska partia socjaldemokratyczna, uznająca się za kontynuatorkę Włoskiej Partii Socjalistycznej (PSI), rozwiązanej po serii skandali korupcyjnych (afera Tangentopoli) w połowie lat 90.

NPSI powstała w 2001 z połączenia kilku marginalnych ugrupowań i środowisk centrolewicowych. Pomimo takiej nazwy i oficjalnej ideologii stała się częścią centroprawicowej koalicji Silvia Berlusconiego pod nazwą Dom Wolności. W odbywających się w tym samym roku wyborach uzyskała 1% głosów, co pozwoliło jej zdobyć 3 mandaty. Trzy lata później w wyborach do Parlamentu Europejskiego wprowadziła 2 posłów w ramach małej koalicji Zjednoczeni Socjaliści dla Europy.

W 2006 w partii doszło do rozłamu na tle wyboru potencjalnego bloku wyborczego. Zwolennicy przejścia do L’Unione pod przywództwem lidera NPSI Vittoria Craxiego (syna Bettina Craxiego, byłego przewodniczącego PSI) powołali nowe stronnictwo – Włoscy Socjaliści.

Lider NPSI eurodeputowany, Gianni De Michelis, podpisał natomiast w ramach Domu Wolności porozumienie z Chrześcijańską Demokracją dla Autonomii, które w wyborach parlamentarnych w 2006 przyniosło partii 2 mandaty w Izbie Deputowanych.

W czerwcu 2007 doszło do kolejnego podziału w ramach NPSI. Zwolennicy dotychczasowego przewodniczącego, dążący do zerwania dotychczasowych koalicji i przyłączenia się do budowy Partii Socjalistycznej, opuścili ugrupowanie i powołali własną niewielką formację (również pod nazwą Partia Socjalistyczna).

Nowym przewodniczącym NPSI został Stefano Caldoro, były minister i poseł, a partia podpisała porozumienie o wejściu w skład federacji Lud Wolności. W przedterminowych wyborach w 2008 dwóch przedstawicieli socjalistów zostało posłami nowej Izby Deputowanych. W marcu 2009 NPSI przystąpiła do przekształconego w jednolite ugrupowanie Ludu Wolności, zachowując jednak pewną odrębność organizacyjną.