Nowe Miasto (Białystok)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowe Miasto
Osiedle i część miasta Białegostoku
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  podlaskie
Miasto Białystok
SIMC 0922573
Powierzchnia 3,785[1] km²
Strefa numeracyjna +48 85
Tablice rejestracyjne BI
Położenie na mapie Białegostoku
Położenie na mapie
53°06′48″N 23°08′45″E/53,113333 23,145833
Portal Polska

Nowe Miasto – część miasta i osiedle Białegostoku, położone w południowej części miasta, u źródeł Bażantarki. Osiedle składa się głównie z dużych kompleksów bloków mieszkalnych. Główne ulice: Paderewskiego, Dubois, Składowa, Żeromskiego, Sławińskiego, Świętego Jerzego, Transportowa oraz częściowo Pułaskiego i Kawaleryjska. W skład osiedla Nowe Miasto wchodzą (dawne) osiedla Bażantarnia i Ścianka, które nie są odrębnymi jednostkami administracyjnymi miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historycznie nazwa "Nowe Miasto" odnosiła się do terenów na wschód od rynku, za rzeką Białą (obecne ul. Warszawska, częściowo Jurowiecka, Sienkiewicza, Elektryczna i Kościelna). Teren współczesnego "Nowego Miasta" zagospodarowano pod koniec lat 80. i na początku lat 90. XX w. Po roku 2000 osiedle podzielono na Nowe Miasto I (zachodnie, od Paderewskiego do Składowej/Żeromskiego/Sławińskiego) i Nowe Miasto II (wschodnie, od Żeromskiego/Sławińskiego do Wiejskiej/Kawaleryjskiej). W roku 2005/06 zmieniono nazwę osiedla z Nowe Miasto II na Kawaleryjskie[potrzebny przypis]. Granice osiedla zostały zmienione w 2013 roku, został dodany fragment dotychczasowych Dojlid[2].

Obiekty i tereny zielone[edytuj | edytuj kod]

Na ul. Transportowej znajduje się pętla autobusów linii nr 2, 16, 27, a na ul. Wiadukt przystanek linii 3, 10, 22 i 104. Dostęp do transportu kolejowego zapewniają dwa przystanki osobowe: Białystok Nowe Miasto i Białystok-Stadion.

Z osiedlem sąsiaduje lotnisko Krywlany oraz wieś Kleosin. W pobliżu Nowego Miasta znajduje się Stadion Miejski. Do osiedla przylega Las Turczyński, w którym znajduje się dawna strzelnica wojskowa. Jest to popularne miejsce rekreacji i wypoczynku mieszkańców.

Botaniczny Park Kieszonkowy na Nowym Mieście[edytuj | edytuj kod]

W 2020 r. wyborach do Budżetu Obywatelskiego 2021 zwyciężył projekt osiedlowy O59 zakładający utworzenie na działce gminnej położonej na stoku za kościołem św. Karola Boromeusza i Szkołą Podstawową nr 50 w stronę pętli autobusowej przy ul. Transportowej Botanicznego Parku Kieszonkowego nawiązującego do historii dawnego Miasta Ogrodu oraz świętych patronów osiedla[4]. Na projekt głosowało 1074 mieszkańców[5]. Będzie on realizowany w 2021 r.

Opis granic osiedla[edytuj | edytuj kod]

Od granicy administracyjnej miasta wzdłuż torów kolejowych (na Warszawę), przez tunel do Składowej, Składową, Żeromskiego, Sławińskiego, Kawaleryjską, Feliksa Filipowicza (droga biegnąca w kierunku Juchnowca Kościelnego) do granic administracyjnych miasta, wzdłuż granic administracyjnych miasta do torów kolejowych biegnących w kierunku Warszawy[2].

Ulice i place znajdujące się w granicach osiedla[edytuj | edytuj kod]

Aleja Ignacego Jana Paderewskiego, Cementowa, Dubois Stanisława, Ekologiczna, Feliksa Filipowicza- parzyste, Handlowa, Hurtowa, Kawaleryjska-parzyste od 70 do końca, Krucza-nieparzyste 5/1-7, parzyste od 6 do końca, Łodzińskiego Piotra, Magazynowa, Oboźna, Octowa, Pułaskiego Kazimierza-nieparzyste od 47 do końca, parzyste 34-156, Świętego Jerzego, Sejneńska, Składowa-parzyste, Sławińskiego Witolda-parzyste, Starosielce, Ścianka, św. Kingi, Transportowa, Wapienna, Wiadukt-parzyste, Zachodnia-nieparzyste budynek 9/1, parzyste 2/5 do końca, Zakątek, Żeromskiego Stefana- parzyste[2].

Nowomiejski chaczkar[edytuj | edytuj kod]

Chaczkar
Chaczkar na białostockim Nowym Mieście
Nowomiejski pomnik ormiański z bliska

Pomnik ormiański – chaczkar przy cerkwi pw. Świętego Jerzego Zwycięzcy przy ul. Kazimierza Pułaskiego. Ufundowany przez nowomiejską wspólnotę Ormian w Polsce. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 6 maja 2021 r. - w dzień św. Jerzego według kalendarza juliańskiego[6][7]. Ma kształt formy obeliskowej będącej jednocześnie pomnikiem i kapliczką. Skierowany jest ku zachodowi. Ozdobiony jest bogatą ornamentyką z krzyżem ormiańskim oraz dwiema tablicami pamiątkowym. Wschodnia fasada obelisku jest gładka, podczas gdy na zachodniej dominuje motyw ormiańskiego "kwitnącego krzyża". Na wszystkich rozszerzających się wierzchołkach krzyża wykute są ornamenty roślinne, przechodzące u podstawy krzyża w liście winogronowe oraz winogrona. U podstaw Drzewa Krzyża umieszczona jest rozeta. Wykonany jest z czerwonego tufu wulkanicznego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała nr XXXIV/559/17 Rady Miasta Białystok (pol.). Białystok.pl - Oficjalny Portal Miasta. s. 24.
  2. a b c UCHWAŁA NR L/583/13 RADY MIASTA BIAŁYSTOK z dnia 28 października 2013 r., Poz. 3987 z 2013r., Dziennik Urzędowy Województwa Podlaskiego, 18 listopada 2013.
  3. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.
  4. Głosuje na projekt Transportowa Nowe Miasto, www.facebook.com [dostęp 2020-12-25].
  5. Budżet obywatelski 2021 - wyniki głosowania. W: Urząd Miejski w Białymstoku [on-line]. bialystok.pl, 29 października 2020. [dostęp 2020-12-25].
  6. Wiaczesław Perek, Ku czci św. Jerzego [dostęp 2021-09-18].
  7. https://parafia-swietego-jerzego.pl/aktualnosci/2277-none