Nowe przygody Pana Samochodzika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nowe przygody Pana Samochodzika
Autor Zbigniew Nienacki
Miejsce wydania  Polska
Język polski
Data I wyd. 1970
Wydawca Nasza Księgarnia
Typ utworu powieść dla młodzieży
poprzednia
Niesamowity dwór
następna
Pan Samochodzik i zagadki Fromborka
Żaglówka przy brzegu Jezioraka
Konturowa Mapa Jeziora Jeziorak
Kolor Nazwa
Jeziorak
Mały Jeziorak
Jezioro Płaskie
Zatoka Widłągi
_._._._._._._ Granice administracyjne Iławy

Nowe przygody Pana Samochodzika (w późniejszych wydaniach Pan Samochodzik i Kapitan Nemo) – powieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, wydana po raz pierwszy w roku 1970. Utwór wchodzi w skład cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody historyka sztuki - detektywa noszącego to przezwisko.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Autor przedstawia poszukiwanie zatopionej podczas II wojny światowej ciężarówki, wypełnionej dziełami sztuki. Ślad po samochodzie wywożącym cenne eksponaty z muzeum urywa się w okolicach Jezioraka. Pan Samochodzik postanawia odnaleźć zgubę przeżywając przy tym kolejną przygodę, w którą zaangażowani są także harcerze m.in. Tell i Baśka oraz nowo poznana młodzież. Na stronicach książki opisane są także zmagania Pana Tomasza z Bandą Czarnego Franka oraz spotkania z tajemniczymi postaciami, takimi jak Kapitan Nemo, Wacek Krawacik, Kaznodzieja zwany też Ornitologiem lub Fałszywym Ornitologiem. Niemal do ostatniego rozdziału nie wiadomo, czy Panu Tomaszowi uda się odnaleźć zatopioną ciężarówkę. Na końcu dzięki Panu Samochodzikowi nie udaje się "drugi wariant" Wacka Krawacika i Brodacza. Książka jest również bogata w informacje na temat wędkarstwa i rybołówstwa.

Wydania[edytuj | edytuj kod]

  • I - Nasza Księgarnia, Warszawa 1970, ss. 299
  • II - Wydawnictwo Pojezierze, Olsztyn 1976, ss. 296
  • III - Wydawnictwo Pojezierze, Olsztyn 1982, ss. 298
  • IV - Wydawnictwo Pojezierze, Olsztyn 1990, ss. 232 (ilustrował Szymon Kobyliński)
  • V (pod tytułem: Pan Samochodzik i Kapitan Nemo) - Oficyna Wydawnicza Warmia, Olsztyn b.d.w. (lecz po wrześniu 1994), ss. 213 ISBN 83-85875-05-0