Nowica (województwo małopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nowica
Cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy
Cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat gorlicki
Gmina Uście Gorlickie
Liczba ludności 123[1]
Strefa numeracyjna (+48) 18
Kod pocztowy 38-315
Tablice rejestracyjne KGR
SIMC 0468163
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Nowica
Nowica
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nowica
Nowica
Ziemia 49°33′14″N 21°10′53″E/49,553889 21,181389
Tablica pamiątkowa Bohdana Ihora Antonycza

Nowica (dodatkowa nazwa w j. łemkow. Нoвиця, trb. Nowycia) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.

Osada położona jest w Beskidzie Niskim, nad potokiem Przysłup, wpadającym do zalewu Klimkówka. Nad miejscowością góruje masyw Magury Małastowskiej. Nowica istniała już na początku XVI wieku w dobrach rodu Gładyszów. We wsi zachowane jest wiele łemkowskich chyż oraz greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewy, gdzie są celebrowane msze w obrządku greckokatolickim. Cerkiew ta została zbudowana w 1843 roku. Wewnątrz znajduje się ikonostas z XVIII wieku oraz polichromia z 1927 roku.

W Nowicy znajduje się też kaplica greckokatolicka Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, gdzie co roku 28 sierpnia odbywa się odpust gromadzący Łemków z bliższych i dalszych okolic. Nieopodal kaplicy stoi tablica pamiątkowa Bohdana Ihora Antonycza (1909-1937), poety ukraińskiego, który urodził się w Nowicy. Obok pomnika znajduje się stara plebania greckokatolicka, która w 2004 roku została przekazana przez metropolitę greckokatolickiego abpa Jana Martyniaka bractwu młodzieży greckokatolickiej "Sarepta".

W Nowicy i sąsiednim Przysłupie (Przysłopie) ludność zajmowała się wyrobem przedmiotów z drewna, tradycja ta przetrwała do dziś i w niektórych domach można kupić drewniane łyżki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]