Nowiny Brdowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nowiny Brdowskie
widok na wieś od zachodu
widok na wieś od zachodu
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat kolski
Gmina Babiak
Sołectwo Nowiny Brdowskie
Wysokość 112 - 115 m n.p.m.
Liczba ludności (2009) 66[1]
Strefa numeracyjna (+48) 63
Kod pocztowy 62 - 620
Tablice rejestracyjne PKL
SIMC 0281200
Położenie na mapie gminy Babiak
Mapa lokalizacyjna gminy Babiak
Nowiny Brdowskie
Nowiny Brdowskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nowiny Brdowskie
Nowiny Brdowskie
Ziemia 52°19′32,4″N 18°43′53,2″E/52,325667 18,731444

Nowiny Brdowskiewieś położona w Polsce, administracyjnie w województwie wielkopolskim, w powiecie kolskim, w gminie Babiak.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość położona jest na południe od drogi wojewódzkiej nr 263 (Dąbie - Kłodawa - Sompolno - Ślesin - Słupca) i na zachód od drogi wojewódzkiej nr 270 (KołoBrdówIzbica KujawskaLubraniecBrześć Kujawski), przy drodze lokalnej Brdów - Nowiny Brdowskie - Lipie Góry.

Miejscowość oddalona jest 4 km na południowy-wschód od Brdowa, 6 km na zachód od Babiaka, 17 km na północny-wschód od Koła, 125 km na wschód od stolicy województwa - Poznania i ok. 182 km na zachód od stolicy kraju - Warszawy.

Nowiny Brdowskie położone są w głębi lasu.

Demografia i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Nowiny Brdowskie zamieszkuje dziś około 60 osób. Liczba zabudowań to około 20 budynków.

Na początku XX w. we wsi istniały 2 sklepy spożywcze. Wówczas liczba ludności mogła wynosić do 120 osób. Na przestrzeni lat można zauważyć znaczny spadek liczby ludności.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Powstańców Styczniowych
Krzyż znajdujący się przy pomniku

Powstanie styczniowe[edytuj | edytuj kod]

29 kwietnia 1863 r. w Nowinach Brdowskich polskie oddziały powstańcze - dowodzone przez Francuza Léona Younga de Blankenheima - stoczyły przegraną bitwę z dwukrotnie liczebniejszymi oddziałami Moskali - dowodzonymi przez gen. Konstandę. Bitwa w Nowinach Brdowskich, znana jako bitwa pod Brdowem, była jedną z większych bitew powstania styczniowego na terenie Wielkopolski. W walce zginęło około 70 powstańców; wszyscy polegli zostali pochowani na cmentarzu w Brdowie.

22 lipca 1958 r., staraniem komitetu obchodów 95. rocznicy bitwy pod Brdowem, odsłonięto w Nowinach Brdowskich pomnik ku czci poległych powstańców styczniowych w walce o wolność Polski.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Podczas niemieckiej okupacji nazwa wsi została zmieniona na Neuhagen. W czasie II wojny światowej hitlerowcy założyli we wsi getto, gdzie zwożono Żydów z okolicznych miejscowości; głodzono ich, a następnie wywożono do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Również w getcie w Nowinach Brdowskich życie straciło wielu Żydów, a nowińskie lasy skrywają ich szczątki do dnia dzisiejszego.

Przypisy