Nowy Dom Zdrojowy w Krynicy-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowy Dom Zdrojowy
Widok Nowego Domu Zdrojowego od strony deptaku.
Widok Nowego Domu Zdrojowego od strony deptaku.
Rodzaj dom zdrojowy
Uzdrowisko Krynica-Zdrój
Adres al. Leona Nowotarskiego 7
33-380 Krynica-Zdrój
Rozpoczęcie budowy 1938
Zakończenie budowy 1939
Styl architektoniczny modernizm
Dostępne zdroje brak

Nowy Dom Zdrojowysanatorium w Krynicy-Zdroju, u podnóża Góry Parkowej, modernistyczne, wzniesione w latach 1938–1939 według projektu Witolda Minkiewicza.

Został wybudowany w latach 1938-1939 według projektu Witolda Minkiewicza i oddany do użytku na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Do jego budowy przystąpiono z chwilą kiedy Stary Dom Zdrojowy nie mógł pomieścić ciągle zwiększającej się w latach 30 XX wieku liczby kuracjuszy.

Wcześniej na jego miejscu stał "Pensjonat Pod Czarnym Orłem", w którym znajdowała się Apteka Nitribittów "Pod Andołem" (później przeniesiona do Nowego Domu Zdrojowego). Na pierwszym i drugim piętrze znajduje się obecnie sanatorium dysponujące 230 miejscami noclegowymi. Na parterze w ciągu kolumnady znajduje się galeria handlowa mieszcząca m.in. oprócz apteki: księgarnię i cukiernię.

Od Nowego Domu Zdrojowego jest blisko do Pijalni Głównej, Muszli Koncertowej, Starego Domu Zdrojowego i Starych Łazienek Mineralnych. Jest też 800 m od niego położony Dworzec PKP i PKS.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]