Nowy Dziennik (Polish Daily News)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowy Dziennik
Polish Daily News
Państwo Stany Zjednoczone
Pierwszy numer 27 lutego 1971

Nowy DziennikPolish Daily Newsdziennik polski, wydawany w Nowym Jorku, a od roku 2011 w New Jersey.

Pierwszy numer „Nowego Dziennika” ukazał się 27 lutego 1971 roku; założycielami byli: Bolesław Wierzbiański (był też jego pierwszym redaktorem naczelnym), ks. prałat Edward Majewski z Lyndhurst w New Jersey, Bolesław Laszewski z Nowego Jorku, ks. prałat Franciszek Pałęcki z Filadelfii, Marian Święcicki z Dunellen w New Jersey, o. Michał Zembrzuski z Doylestown w Pensylwanii oraz Edward Luka z Garfield, New Jersey, który w 1972 roku dołączył do ścisłego grona twórców „Nowego Dziennika”.

Jako pismo emigracyjne, gazeta ma profil informacyjno-publicystyczny: obszerne doniesienia z kraju, komentarze polityczne, omówienia wydarzeń kulturalnych.

Z gazetą współpracowali między innymi: Bożena Intrator, Wojciech Wasiutyński, Małgorzata Szejnert, Piotr Stasiński, Krzysztof Głuchowski.

Z czasem sprzedaż gazety zaczęła spadać, 31 grudnia 2015 roku redakcja poinformowała, że począwszy od 14 stycznia 2016 roku Nowy Dziennik ma ukazywać się pod niezmienionym tytułem jako tygodnik[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2016-01-04: Polonijny „Nowy Dziennik” zmienia się w tygodnik z powodu malejącej sprzedaży (pol.). Wirtualnemedia.pl. [dostęp 2016-01-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]