Nowy cmentarz żydowski w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowy cmentarz żydowski
w Lublinie
Obiekt zabytkowy nr rej. A/983 z 11 grudnia 1989[1]
Ilustracja
Epitafia na nowym cmentarzu żydowskim w Lublinie (2011)
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Lublin

Adres

ul. Walecznych / Unicka

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

judaizm

Stan cmentarza

czynny

Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Nowy cmentarz żydowskiw Lublinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Nowy cmentarz żydowskiw Lublinie”
Ziemia51°15′31,0″N 22°34′46,6″E/51,258600 22,579600

Nowy cmentarz żydowski w Lubliniekirkut znajdujący się w Lublinie, w przy ulicy Walecznych[2]. Cmentarz zajmuje powierzchnię 8,6 ha, znajduje się na nim około 50 nagrobków.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nowy cmentarz żydowski w Lublinie
Wejście główne
Symboliczne groby
Groby
Groby
Macewy

Nowy cmentarz żydowski został założony w 1829 roku. W czasach I wojny światowej powstał tutaj żydowski cmentarz wojenny. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz, po którym pozostał jedynie pusty plac, część muru i dwa zniszczone ohele. Użyli macewy do utwardzenia tzw. Czarnej Drogi w obozie koncentracyjnym Majdanek.

Po zakończeniu wojny, ówczesne władze miasta wydały zezwolenie na budowę drogi przez środek cmentarza. W ten sposób obszar został podzielony na dwa place o powierzchni 3,5 ha każdy. Pod koniec lat 80. cmentarz objęła opieką Fundacja Sary i Manfreda Frenklów. W 1989 roku nastąpiło wpisanie obiektu do rejestru zabytków.

Na powierzchni 8,6 ha znajduje się około 50 nagrobków, w tym wiele współczesnych. Wydzielona część cmentarza jest cały czas czynna i używana przez lubelską gminę żydowską.

Na cmentarzu znajduje się Izba Pamięci połączona z małą czynną bożnicą, w której modły odbywają się kilka razy do roku podczas przyjazdów grup żydowskich z Izraela i USA.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021, s. 66 [dostęp 2020-01-14].
  2. Burchard podaje ponadto, iż istniał założony w 1918 cmentarz żydowski przy dawnej ulicy Lenina, obecnej Andersa. Cmentarz ten miał zostać po wojnie zamieniony w skwer. Należy przy tym zauważyć, że mapa WIG wskazuje, iż cmentarz był podzielony wzdłuż osi północ południe na dwie części. Powojenna ulica Lenina podzieliła teren cmentarza wzdłuż osi wschód zachód. Być może istnienie kwatery z czasów I wojny światowej zmyliło Burcharda? Należy też zauważyć, iż mapa WIG wskazuje istnienie w północno-zachodnim rogu skrzyżowania ulic Walecznych i Unickiej cmentarza chrześcijańskiego. Obecnie w tym miejscu faktycznie teren zielony.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Przemysław Burchard: Pamiątki i zabytki kultury żydowskiej w Polsce. Warszawa: 1990, s. 163-164.
  • Mapa WIG Lublin Północ Pas 43 Słup 35 Warszawa 1936

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]