Nowy cmentarz żydowski w Ostrowi Mazowieckiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nowy cmentarz żydowski w Ostrowi Mazowieckiej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ostrów Mazowiecka

Adres

ul. Michała Wołodyjowskiego

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

judaizm

Stan cmentarza

nieczynny

Powierzchnia cmentarza

2,05 ha

Data otwarcia

XX wiek

Położenie na mapie Ostrowi Mazowieckiej
Mapa konturowa Ostrowi Mazowieckiej, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Nowy cmentarz żydowski w Ostrowi Mazowieckiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Nowy cmentarz żydowski w Ostrowi Mazowieckiej”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Nowy cmentarz żydowski w Ostrowi Mazowieckiej”
Położenie na mapie powiatu ostrowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Nowy cmentarz żydowski w Ostrowi Mazowieckiej”
Ziemia52°47′31″N 21°54′25″E/52,791944 21,906944

Nowy cmentarz żydowski w Ostrowi Mazowieckiejkirkut został założony na początku XX wieku. Mieści się przy ul. Wołodyjowskiego. W czasie okupacji hitlerowskiej został zdewastowany. Powierzchnia – 2,05 ha. Zachowało się około 5 macew.

Z powodu zapełnienia starego cmentarza w Ostrowi, gmina żydowska postanowiła założyć nowe miejsce pochówków. Kirkut powstał na południe od miasta, na Grodźkach, na trójkątnej działce o powierzchni ok. 2 ha, pomiędzy obecną ul. Wołodyjowskiego a ul. Podstoczysko. Powstał dom przedpogrzebowy[1].

Wiadomo, że było na nim wiele macew, część polichromowanych.

W czasie okupacji cmentarz został zdewastowany. Cmentarz został zamknięty decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie z dnia 15.09.1964 r., jako nieczynny, zaniedbany i nieużytkowany[2][3].

W 2004 roku w Ostrowi Mazowieckiej na jednej z posesji w fundamentach budynku gospodarczego odnaleziono ok. 70 fragmentów płyt nagrobnych oraz jedną kompletną macewę. W 2021 roku płyty zostały wpisane do rejestru konserwatora zabytków. Granice cmentarza są częściowo czytelne.

Właścicielem cmentarza jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Obiekt jest wpisany do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ostrów Mazowiecka – cmentarze żydowskie – Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i regionu [online], www.jewishbialystok.pl [dostęp 2021-10-31].
  2. Cmentarz żydowski w Ostrowi Mazowieckiej (ul. Wołodyjowskiego) | Wirtualny Sztetl [online], sztetl.org.pl [dostęp 2021-10-31].
  3. a b Cmentarz żydowski w Ostrowi Mazowieckiej Jewish cemetery in Ostrow Mazowiecka Judischer Friedhof Ostrow Mazowiecka [online], cmentarze-zydowskie.pl [dostęp 2021-10-31].
  4. Cmentarz żydowski nowy w Ostrowi Mazowieckiej, ul. Wołodyjowskiego [online], Koalicja Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce [dostęp 2021-10-31] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mapa WIG Ostrów Mazowiecka Pas 37 Słup 34 Warszawa 1935

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]