Nowy pan na zamku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nowy pan na zamku
The New Laird Of Castle McDuck
Scenariusz Stany ZjednoczoneDon Rosa
Rysunki Stany ZjednoczoneDon Rosa
Kraj wydania Stany ZjednoczoneUSA
Język angielski
Data pierwszego wydania 1993
Wydawca Gladstone
Data pierwszego wydania polskiego 2001
Pierwszy wydawca polski Egmont Polska
Tłumaczenie Jacek Drewnowski
poprzedni
Właściciel Miedzianego Wzgórza
następny
Postrach Transwalu

Nowy pan na zamku (ang. The New Laird of Castle McDuck) – opublikowany w 1993 komiks Dona Rosy, będący piątą częścią serii Życie i czasy Sknerusa McKwacza.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się w 1885 roku. Sknerus McKwacz, po otrzymaniu telegramu od rodziny, wraca do zamku na Ponurych Wzgórzach, gdzie dowiaduje się, że siedziba McKwaczów i tereny wokół niej mają być, na polecenie szeryfa okręgowego, wystawione na publiczną licytację z powodu nieopłacania przez McKwaczów należnych podatków. To bardzo wygodna sytuacja dla Wiskerwillów, którzy planują nabyć Ponure Wzgórza i zburzyć zamek.

Opiewającym na 10 tysięcy dolarów czekiem, jaki przywiózł ze sobą Sknerus, klan będzie w stanie zapłacić podatki na długie lata naprzód. Zdający sobie z tego sprawę Wiskerwillowie wymyślają plan: Angus Wiskerwill wyzywa młodego McKwacza na pojedynek, a w tym samym czasie Fenton Wiskerwill ma ukraść czek.

Pojedynek, dzięki pomocy sir Kwasteriera, kończy się nieoczekiwanie: Sknerus pokonuje Angusa, ale sam zostaje trafiony przez piorun i wpada do rzeki. Niedługo potem budzi się w nieznanym miejscu, u boku sir Kwaksteriera. Przodek Sknerusa prowadzi go przed trybunał klanu McKwaczów: jego członkowie ustalają, że gdyby sir Kwaksterier nie wmieszał się w spór, to Angus Wiskerwill zostałby rażony piorunem.

McKwacze decydują się sprawdzić los Sknerusa w wielkiej księdze rodu. Fakt, że syn Fergusa ma stać się największym na Ziemi skąpcem, groszorobem, pogromcą domokrążców i poborców podatkowych, ostatecznie ich przekonuje, że młodemu kaczorowi warto pomóc. Przywracają go do życia (na dnie rzeki, do której wpadł), a Sknerus, z pomocą dziesięciocentówki, uwalnia się ze zbroi, którą włożył na czas pojedynku, i wydostaje się na powierzchnię. Odbiera Fentonowi skradziony czek i wysyła ojca do najbliższego banku, by go zrealizował.

Wszystko kończy się szczęśliwie: podatki zostają zapłacone na wiele lat do przodu, a Sknerus oznajmia Fergusowi, że planuje znów wyruszyć w podróż.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Na czeku w pierwszym kadrze można zauważyć podpis Carla Barksa.
  • W tym komiksie Wiskerwillowie wyłysieli na widok duchów Mckwaczów. Jednak w komiksie "Bilioner z Ponurego Wzgórza" znów mają siwe włosy. A po wyłysieniu włosy raczej nie odrastają.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]