Nujabes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nujabes
Imię i nazwisko 瀬葉淳 (Seba Jun)
Data i miejsce urodzenia 7 lutego 1974
Minato, Tokio, Japonia
Data i miejsce śmierci 26 lutego 2010
Shibuya, Tokio, Japonia
Gatunki Hip-hop, jazz-hop, acid jazz
Aktywność 1996–2010
Strona internetowa

Jun Seba (せばじゅん Seba Jun) (ur. 7 lutego 1974 r., zm. – 26 lutego 2010 r.) - japoński producent hip-hopowy, nagrywający pod pseudonimem Nujabes. Nujabes jest anagramem jego pierwszego imienia (Jun) i nazwiska (Seba); wyrazy są odwrócone i połączone. Jego muzyka była mocno inspirowana muzyką jazzową, głównie wykonaniami fortepianowymi i saksofonowymi, z których wielokrotnie korzystał w swoich utworach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Oprócz tworzenia muzyki był właścicielem dwóch sklepów muzycznych: "T Records" i "Guinness Records" (oba w Shibuya, Tokio), i prowadził wytwórnię muzyczną HydeOut Productions. W Japonii ukazały się dwa jego albumy, Metaphorical Music w 2003 i Modal Soul w 2005. Poza tym wydał szereg singli winylowych, kompilacji i mixtape'ów, niektóre z nich ukazały się tylko w wersji kasetowej. Był również jednym z współautorów ścieżki dźwiękowej do Samurai Champloo (z Shing02, Force of Nature i Fat Jon), anime osadzonego w realiach feudalnej Japonii z wpływami kultury nowoczesnej, głównie muzyki hip-hopowej.

Współpracował z wieloma japońskimi artystami, jak Uyama Hiroto, Shing02 i Minmi, a także z amerykańskimi wykonawcami hip-hopowymi m.in. CYNE, Apani B, Five Deez, Substantial, CL Smooth i z brytyjskim raperem Funky DL. Jego muzyka znana jest z silnego wpływu cool jazzu, muzyki fusion czy bossa nova i zawiera sample min. takich artystów, jak Miles Davis, Pat Metheny, Luis Bonfa czy Yusef Lateef. Tu warto też wspomnieć o utworze "Fin de siecle" polskiego flecisty Krzysztofa Zgrai, którego część została wykorzystana przez Juna Sebę w piosence "Next View" z płyty Metaphorical Music. Nujabes należał również do duetu producenckiego "Urbanforest", eksperymentalnej kolaboracji z Nao Tokui. Był DJ-em, grał głównie w Tokio, dwa razy (w roku 2006 i 2008) występował w Korei Południowej, w Seulu.

Pomimo popularności jego muzyki, Nujabes nad wyraz cenił sobie prywatność i spokój, stronił od rozgłosu medialnego i sławy, skupiał się na swej wielkiej namiętności: muzyce. Wiele osób nie wiedziało nawet jak wygląda. Dj Premier na swoim blogu wspomina: "Pamiętam że jak jakiś fan rapu wracał z Japonii, to zawsze go pytano czy był w jego sklepie, czy spotkał go i zrobił mu zdjęcie"[1].

W niedalekiej przyszłości powinny zostać wydane niepublikowane wcześniej utwory, które zostawił po sobie japoński artysta[2].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku samochodowego, do którego doszło późną nocą w Tokio, przy wyjeździe z drogi ekspresowej Shuto. Został natychmiast przewieziony do pobliskiego szpitala, jednak próby reanimacji nie pomogły. Informacja o jego śmierci została potwierdzona dopiero 18 marca, na oficjalnej stronie wytwórni Hydeout. Pogrzeb odbył się w gronie najbliższej rodziny.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]