Nuklearny Gandhi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na czarnym tle po lewej stronie znajduje się czarno-białe zdjęcie Mahatmy Gandhiego. Po prawej stronie znajduje się biały napis „First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win. -Mahatma Gandhi”. Napis „then they fight you” jest przekreślony i zastąpiony czerwonym napisem „then you nuke them”.
Przykład angielskojęzycznego memu z „nuklearnym Gandhim”. Fałszywy cytat, przypisany przywódcy Indii, głosi: „Najpierw cię ignorują, potem się z ciebie śmieją, potem atakujesz ich bronią jądrową, a potem wygrywasz.”

Nuklearny Gandhi (ang. Nuclear Gandhi) – legenda miejska i mem internetowy, związana z serią komputerowych strategicznych gier turowych Civilization. Według tej legendy błąd w grze Civilization z 1991 miał sprawić, że Mahatma Gandhi – pacyfistyczny przywódca Indii – zachowywał się agresywnie wobec innych graczy i chętnie używał broni nuklearnej.

Informacja na ten temat pojawiła się w internecie po raz pierwszy ok. 2012. „Nuklearny Gandhi” był często przywoływany w kontekście błędów w grach komputerowych i zjawiska przekroczenia zakresu liczb całkowitych[1]. Stał się także easter eggiem w grach z serii Civilization[2].

W 2020 Sid Meier, twórca pierwszej gry Civilization (i którego imieniem sygnowane są kolejne części serii), zaprzeczył prawdziwości legendy, wskazując, że gra z 1991 nigdy nie zawierała błędu związanego z Gandhim[3]. W rzeczywistości „Nuklearny Gandhi” pojawił się (jako żart producentów) dopiero w grze Civilization V z 2010 roku[4].

Opis błędu[edytuj | edytuj kod]

Legenda miejska[edytuj | edytuj kod]

Gra Civilization pozwalała graczowi na przewodzenie wybraną cywilizacją w celu odniesienia zwycięstwa nad innymi cywilizacjami i ich przywódcami, sterowanymi przez AI gry. Według miejskiej legendy, każdy przywódca miał mieć przypisany określony poziom agresji w skali od 1 (najmniej agresywny) do 10 (najbardziej agresywny). Przywódca cywilizacji Indii, Mahatma Gandhi, jako jedyny miał mieć współczynnik agresji 1, co wiązało się między innymi z możliwością toczenia przez Indie jedynie wojen obronnych[1].

W momencie, gdy dana cywilizacja przyjmowała jako ustrój demokrację, oznaczać to miało zmniejszenie poziomu agresji jej przywódcy o 2. W przypadku Gandhiego oznaczałoby to teoretycznie ustawienie poziomu agresji na poziomie -1. Ponieważ jednak współczynnik ten miał być zapisywany jako 8-bitowa liczba całkowita, obejmująca zakres od 0 do 255, poziom agresji – z powodu przekroczenia zakresu liczb całkowitych – miał osiągnąć wartość 255. Oznaczałoby to, że Gandhi stawałby się 25-krotnie bardziej agresywnym przywódcą niż inne agresywne postacie w grze. Rezultatem miał być Gandhi wypowiadający innym graczom wojny z zaskoczenia i hojnie szafujący atakami nuklearnymi[2][5].

Błąd miał być wychwycony w późniejszych wersjach Civilization. Jednocześnie miał się do tego stopnia spodobać twórcom gry, że w późniejszych grach z serii umieszczali nawiązania do „nuklearnego Gandhiego”[6].

Według innych źródeł błąd pojawił się nie w wersji z 1991 r., ale w Civilization II, wydanej w 1996 roku[7].

Rozpowszechnianie się legendy[edytuj | edytuj kod]

Uwagę o błędzie, mającym zwiększać agresję Gandhiego, w 2012 roku dodał do artykułu, poświęconego grom z serii Civilization, jeden z użytkowników serwisu internetowego TV Tropes. Uwaga ta nie była poparta żadnym dowodem. W tym samym roku identyczna informacja została dodana w Wikii poświęconej serii. W ten sposób te dwa serwisy internetowe zaczęły być traktowane jako samodzielne źródła informacji na temat „nuklearnego Gandhiego”[7]. W ciągu następnych lat informacja zaczęła żyć własnym życiem[2][6][8] i pojawiać się m.in. w publikacjach poświęconych problemowi przekroczenia zakresu liczb całkowitych[9][10]. Legenda sprawiła, że skojarzenie Gandhiego z arsenałem nuklearnym stało się częścią kultury popularnej[11]. Dopiero w 2020 roku, gdy Sid Meier opublikował swoją biografię, pojawiła się pierwsza oficjalna informacja, przecząca legendzie o „nuklearnym Gandhim”[12].

Uwagi do legendy[edytuj | edytuj kod]

Brian Reynolds, zaangażowany w prace nad grami z serii Civilization, wyjaśnił, że w rzeczywistości gra przypisywała każdemu przywódcy jedynie 3 poziomy agresji. Jest prawdą, że Gandhi miał najniższy poziom agresji, ale nie było to niczym wyjątkowym – ta sama sytuacja dotyczyła jednej trzeciej przywódców w grze[1].

Sid Meier wskazał także, że:

 • przyjmowanie ustrojów w grze nie wpływało na poziom agresji przywódców, co oznaczało, że Gandhi przez całą grę zachowywał stały (najniższy) poziom agresji[7],
 • w językach C i C++ (używanych przy tworzeniu pierwszych gier z serii Civilization) wszystkie współczynniki domyślnie zapisywane są jako liczby całkowite ze znakiem, więc nawet teoretyczne ustawienie współczynnika agresji na poziomie -1 nie spowodowałoby przekroczenia zakresu liczb całkowitych[7],
 • Gandhi miał skłonność do używania w walce broni nuklearnej w stopniu podobnym do innych pacyfistycznych przywódców (takich jak np. Abraham Lincoln stojący na czele cywilizacji Ameryki)[3].

W ocenie Sida Meiera jednym ze źródeł legendy mógł być fakt, że cywilizacja Indii kładła nacisk na badania naukowe. Przyczyniało się to do szybszego odkrycia broni nuklearnej i tym samym możliwości wcześniejszego użycia jej w grze przeciw innym cywilizacjom[13][7].

Odniesienia w grach z serii Civilization[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy „nuklearny Gandhi” pojawił się (w charakterze żartu) w grze Civilization V z 2010 roku. Odpowiedzialny był za to jeden z programistów, Ed Beach[4]. W Civilization V każdemu przywódcy przypisano dwa współczynniki numeryczne, regulujące intensywność produkcji i wykorzystania broni nuklearnej. W przypadku Gandhiego oba te współczynniki miały wartość 12 – najwyższą w grze[14].

Nawiązanie do legendy pojawiło się także w wydanej w 2016 r. grze Civilization VI. Każdy przywódca w tej grze ma przypisane cechy (zwane agendami), które modyfikują jego zachowanie w grze. Gandhi ma szczególnie duże prawdopodobieństwo otrzymania agendy zwanej Nuke Happy; sprawia ona, że dany przywódca nie ma oporów w używaniu broni nuklearnej i traktuje z szacunkiem inne cywilizacje, których siła opiera się na broni nuklearnej[5].

Osoby grające w Civilization VI: Rise and Fall za pośrednictwem platformy Steam mogą zdobyć osiągnięcie Moglibyśmy już skończyć z tym żartem, jeśli użyją broni nuklearnej jako Ćandragupta (alternatywny przywódca Indii)[15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Артемий Леонов, Почему история о баге с «ядерным Ганди» в Civilization, скорее всего, выдумана – Игры на DTF, DTF, 5 września 2019 [dostęp 2021-10-12].
 2. a b c 25 lat serii Sid Meier’s Civilization – „jeszcze tylko jedna tura” powtarzamy już od ćwierć wieku!, www.komputerswiat.pl, 21 kwietnia 2016 [dostęp 2021-10-12] (pol.).
 3. a b Алексей Афанасьев, История появления мифа о «Ядерном Ганди» – по версии самого Сида Мейера – Игры на DTF, DTF, 16 września 2020 [dostęp 2021-10-12].
 4. a b Russ Pitts, Civ 5 Gods & Kings: The future of the past, Polygon, 12 października 2012 [dostęp 2021-10-13] (ang.).
 5. a b Why Gandhi Is So Violent In Civilization Games, ScreenRant, 30 czerwca 2020 [dostęp 2021-10-16] (ang.).
 6. a b Daniel Kłosiński, Bezlitosny Mahatma Gandhi powróci w Civilization 6, Eurogamer.pl, 31 sierpnia 2016 [dostęp 2021-10-12] (pol.).
 7. a b c d e S. Meier, Sid Meier’s Memoir!: A Life in Computer Games, Nowy Jork 2020, s. 261–266.
 8. Brad Dunn, Gandhi and the Nuclear Option, 4Thought Studios, 25 lipca 2017 [dostęp 2021-10-13] (ang.).
 9. Lecture 1 – CS50x, cs50.harvard.edu [dostęp 2021-10-16] (ang.).
 10. M. Parker, Pi razy oko, Kraków 2021, s. 229–230.
 11. Jakub Alejski, Elżbieta Kowalska, How Gandhi Went Nuclear: Potentiality of the Archiverse in Civilization VI, „Studia Humanistyczne AGH”, 20 (2), 2020, s. 7–22, DOI10.7494/human.2021.20.2.7, ISSN 2084-3364 [dostęp 2021-10-12].
 12. Atomowy Gandhi nie istnieje, nie może Cię skrzywdzić, www.gram.pl [dostęp 2021-10-13] (pol.).
 13. Civilization Creator Shoots Down Our Memories Of A Nuke-Happy Gandhi, Kotaku [dostęp 2021-10-13] (ang.).
 14. In 'Civilization VI,' Gandhi might not be as nuke-happy anymore, Rappler [dostęp 2021-10-13] (ang.).
 15. Społeczność Steam :: Sid Meier’s Civilization VI :: Osiągnięcia, steamcommunity.com [dostęp 2021-10-13] (pol.).