Nuklearny Gandhi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na czarnym tle po lewej stronie znajduje się czarno-białe zdjęcie Mahatmy Gandhiego. Po prawej stronie znajduje się biały napis "First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win. -Mahatma Gandhi". Napis "then they fight you" jest przekreślony i zastąpiony czerwonym napisem "then you nuke them".
Przykład angielskojęzycznego memu z "nuklearnym Gandhim". Fałszywy cytat, przypisany przywódcy Indii, głosi: "Najpierw cię ignorują, potem się z ciebie śmieją, potem atakujesz ich bronią jądrową, a potem wygrywasz."

Nuklearny Gandhi (ang. nuclear Gandhi) – legenda miejska i mem internetowy, związana z serią komputerowych strategicznych gier turowych Civilization.

Błąd w grze Civilization z 1991 r. miał sprawić, że Mahatma Gandhipacyfistyczny przywódca Indii – zachowywał się agresywnie wobec innych graczy i chętnie używał broni nuklearnej.

Informacja na ten temat pojawiła się w internecie po raz pierwszy ok. 2012 r. "Nuklearny Gandhi" był często przywoływany w kontekście błędów w grach komputerowych i zjawiska przekroczenia zakresu liczb całkowitych[1]. Stał się także easter eggiem w grach z serii Civilization[2].

W 2020 r. Sid Meier, twórca pierwszej gry Civilization (i którego imieniem sygnowane są kolejne części serii), zaprzeczył legendzie, wskazując, że gra z 1991 r. nigdy nie zawierała błędu związanego z Gandhim[3]. W rzeczywistości "nuklearny Gandhi" pojawił się dopiero w grze Civilization V z 2010 roku[4].

Opis błędu[edytuj | edytuj kod]

Legenda miejska[edytuj | edytuj kod]

Gra Civilization pozwalała graczowi na przewodzenie wybraną cywilizacją i jej przywódcą w celu odniesienia zwycięstwa nad innymi cywilizacjami i przywódcami, sterowanymi przez AI gry. Każdy przywódca miał mieć przypisany określony poziom agresji w skali od 1 (najmniej agresywny) do 10 (najbardziej agresywny). Przywódca cywilizacji Indii, Mahatma Gandhi, jako jedyny miał mieć wskaźnik agresji 1, co wiązało się między innymi z możliwością toczenia przez Indie jedynie wojen obronnych[1].

W momencie, gdy dana cywilizacja przyjmowała jako ustrój demokrację, oznaczać to miało zmniejszenie poziomu agresji jej przywódcy o 2. W przypadku Gandhiego oznaczałoby to teoretycznie ustawienie poziomu agresji na poziomie -1. Ponieważ jednak wskaźnik ten miał być zapisywany jako 8-bitowa liczba całkowita, obejmująca zakres od 0 do 255, poziom agresji – z powodu przekroczenia zakresu liczb całkowitych – miał osiągnąć wartość 255. Oznaczałoby to, że Gandhi stawałby się 25-krotnie bardziej agresywnym przywódcą niż inne agresywne postacie w grze. Rezultatem miał być Gandhi wypowiadający innym graczom wojny z zaskoczenia i hojnie szafujący atakami nuklearnymi.[2][5]

Błąd miał być wychwycony w późniejszych wersjach Civilization. Jednocześnie miał się do tego stopnia spodobać twórcom gry, że w późniejszych grach z serii umieszczali nawiązania do "nuklearnego Gandhiego"[6].

Według innych źródeł błąd pojawił się nie w wersji z 1991 r., ale w Civilization II, wydanej w 1996 roku[7].

Uwagi do legendy[edytuj | edytuj kod]

Brian Reynolds, zaangażowany w prace nad grami z serii Civilization, wyjaśnił, że w rzeczywistości gra przypisywała każdemu przywódcy jedynie 3 poziomy agresji. Jest prawdą, że Gandhi miał najniższy poziom agresji, ale nie było to niczym wyjątkowym – ta sama sytuacja dotyczyła jednej trzeciej przywódców w grze[1].

Sid Meier wskazał także, że:

 • przyjmowanie ustrojów w grze nie wpływało na poziom agresji przywódców, co oznaczało, że Gandhi zachowywał stały (najniższy) poziom agresji w toku gry[7],
 • w językach C i C++ (używanych przy projektowaniu pierwszych gier z serii Civilization) wszystkie wskaźniki domyślnie zapisywane są jako liczby całkowite ze znakiem, więc nawet teoretyczne ustawienie wskaźnika agresji na poziomie -1 nie spowodowałoby przekroczenia zakresu liczb całkowitych[7],
 • Gandhi miał skłonność do używania w walce broni nuklearnej w stopniu podobnym do innych pacyfistycznych przywódców (takich jak np. Abraham Lincoln w cywilizacji Ameryki)[3].

W ocenie Sida Meiera jednym ze źródeł legendy mógł być fakt, że cywilizacja Indii kładła nacisk na badania naukowe. Przyczyniało się do szybszego odkrycia broni nuklearnej i tym samym możliwości wcześniejszego użycia jej w grze przeciw innym cywilizacjom[8][7].

Odniesienia w grach z serii Civilization[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy "nuklearny Gandhi" pojawił się w grze Civilization V z 2010 roku. Odpowiedzialny był za to jeden z programistów, Ed Beach[4]. W Civilization V każdemu przywódcy przypisano dwa wskaźniki numeryczne, regulujące intensywność produkcji i wykorzystania broni nuklearnej. W przypadku Gandhiego oba te wskaźniki miały wartość 12 - najwyższą w grze[9].

W grze Civilization VI (wydanej w 2016 r.) każdy przywódca ma przypisane przez AI cechy (zwane agendami), które modyfikują jego zachowanie w grze. Jedna z agend nosi nazwę Nuke Happy; sprawia ona, że dany przywódca nie ma oporów w używaniu broni nuklearnej i poważa inne cywilizacje, których siła opiera się na broni nuklearnej. Jeżeli Gandhi jest jednym z przywódców biorących udział w konkretnej rozgrywce, istnieje bardzo duża szansa, że to właśnie jemu sztuczna inteligencja gry przyporządkuje tę agendę[5].

Osoby grające w Civilization VI: Rise and Fall za pośrednictwem platformy Steam mogą zdobyć osiągnięcie Moglibyśmy już skończyć z tym żartem, jeśli użyją broni nuklearnej jako Ćandragupta (alternatywny przywódca Indii)[10].

Rozprzestrzenianie się legendy[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku jeden z użytkowników serwisu internetowego TV Tropes dodał do artykułu, poświęconego grom z serii Civilization, informację o błędzie, mającym zwiększać agresję Gandhiego. Uwaga ta nie była poparta żadnym dowodem. W tym samym roku identyczna informacja została dodana w Wikii, poświęconej serii Civilization. W ten sposób te dwa serwisy internetowe zaczęły być traktowane jako samodzielne źródła informacji na temat "nuklearnego Gandhiego"[7]. W ciągu następnych lat informacja zaczęła żyć własnym życiem[11][6][2] i pojawiać się m.in. w publikacjach poświęconych przekroczeniu zakresu liczb całkowitych[12][13].

Dopiero w 2020 roku, gdy Sid Meier opublikował swoją biografię, pojawiła się pierwsza oficjalna informacja, przecząca legendzie o "nuklearnym Gandhim"[14].

Legenda sprawiła, że Gandhi, jako przywódca kojarzony z arsenałem nuklearnym, stał się częścią kultury popularnej[15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Артемий Леонов, Почему история о баге с «ядерным Ганди» в Civilization, скорее всего, выдумана — Игры на DTF, DTF, 5 września 2019 [dostęp 2021-10-12].
 2. a b c 25 lat serii Sid Meier's Civilization – "jeszcze tylko jedna tura" powtarzamy już od ćwierć wieku!, www.komputerswiat.pl, 21 kwietnia 2016 [dostęp 2021-10-12] (pol.).
 3. a b Алексей Афанасьев, История появления мифа о «Ядерном Ганди» — по версии самого Сида Мейера — Игры на DTF, DTF, 16 września 2020 [dostęp 2021-10-12].
 4. a b Russ Pitts, Civ 5 Gods & Kings: The future of the past, Polygon, 12 października 2012 [dostęp 2021-10-13] (ang.).
 5. a b Why Gandhi Is So Violent In Civilization Games, ScreenRant, 30 czerwca 2020 [dostęp 2021-10-16] (ang.).
 6. a b Daniel Kłosiński, Bezlitosny Mahatma Gandhi powróci w Civilization 6, Eurogamer.pl, 31 sierpnia 2016 [dostęp 2021-10-12] (pol.).
 7. a b c d e S. Meier, Sid Meier's Memoir!: A Life in Computer Games, Nowy Jork 2020, s. 261-266.
 8. Civilization Creator Shoots Down Our Memories Of A Nuke-Happy Gandhi, Kotaku [dostęp 2021-10-13] (ang.).
 9. In 'Civilization VI,' Gandhi might not be as nuke-happy anymore, Rappler [dostęp 2021-10-13] (ang.).
 10. Społeczność Steam :: Sid Meier's Civilization VI :: Osiągnięcia, steamcommunity.com [dostęp 2021-10-13] (pol.).
 11. Brad Dunn, Gandhi and the Nuclear Option, 4Thought Studios, 25 lipca 2017 [dostęp 2021-10-13] (ang.).
 12. Lecture 1 - CS50x, cs50.harvard.edu [dostęp 2021-10-16] (ang.).
 13. M. Parker, Pi razy oko, Kraków 2021, s. 229-230.
 14. Atomowy Gandhi nie istnieje, nie może Cię skrzywdzić, www.gram.pl [dostęp 2021-10-13] (pol.).
 15. Jakub Alejski, Elżbieta Kowalska, How Gandhi Went Nuclear: Potentiality of the Archiverse in Civilization VI, „Studia Humanistyczne AGH”, 20 (2), 2020, s. 7–22, DOI10.7494/human.2021.20.2.7, ISSN 2084-3364 [dostęp 2021-10-12].