Nukuoro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nukuoro
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne atolu
Państwo

 Mikronezja

Akwen

Ocean Spokojny

Archipelag

Karoliny

Powierzchnia

1,67 km²

Populacja (2007)
• liczba ludności


372

Położenie na mapie Mikronezji
Mapa konturowa Mikronezji, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Nukuoro”
Ziemia3°51′N 154°56′E/3,850000 154,933333
Mapa wyspy

Nukuoro – atol położony w Mikronezji.

Wyspa wchodzi w skład stanu Pohnpei. Nukuoro zamieszkuje 372 mieszkańców (2007), jednak kilkaset Nukuorańczyków zamieszkuje Pohnpei. Całkowita powierzchnia, wliczając lagunę to 40 km2, w tym 1,7 km2 powierzchni lądowej, która jest podzielona na ponad 40 wysepek położonych na północnej, wschodniej i południowej stronie laguny. Największą wyspą atolu jest wyspa Nukuoro, na której mieszka najwięcej osób i gdzie znajduje się stolica regionu.

Laguna ma 6 km w obwodzie. Do głównych zajęć na wyspie należą rybołówstwo i rolnictwo. Obecnym projektem realizowanym na wyspie jest zakładanie farm ostryg dających czarne perły. Farmy okazały się sukcesem i przynoszą dodatkowy dochód mieszkańcom. Wyspa jest miejscem odległym i trudno dostępnym. Nie posiada pasa startowego, a łodzie pasażerskie przypływają nieregularnie, jedynie raz na kilka miesięcy. Na wyspę nie przybywają turyści, oprócz okazyjnych wizyt żeglujących jachtów. Znajduje się tam szkoła w której są cztery pomieszczenia klasowe. Dzieci powyżej 14 roku życia muszą podróżować do Pohnpei, aby pobierać dalszą naukę.

Społeczność[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy używają języka nukuoro, który jest blisko spokrewniony z językiem kapingamarangi, a w dalszej kolejności z językiem tokelau. Nukuoro i kapingamarangi są językami z kultur leżących poza tzw. Trójkątem Polinezyjskim. Lokalni mieszkańcy twierdzą, że pierwsi ludzie, którzy zamieszkali na wyspie w XVIII w., pochodzili z Tokelau na południowym Pacyfiku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Matagi Tokelau, History and Traditions of Tokelau. USP Suva, s. 82–83. (ang.).