Numeracja L

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
L 81 "Golden Nugget"

Numeracja L została wprowadzona latem 1988 roku z powodu dużej liczby importowanych i jeszcze naukowo nieopisanych gatunków ryb z rodziny zbrojnikowatych (Loricariidae). Numerację tę ustanowili wspólnie: Reiner Stawikowski – redaktor naczelny niemieckich czasopism Datz i Aquarien-Praxis, Arthur Werner – kierownik firmy Transfish i Uli Schliewen (kurator w dziedzinie ichtiologii w Monachium).

Litera "L" pochodzi od naukowej nazwy rodziny. Następująca po niej liczba oznacza numerację według kolejności publikacji w czasopiśmie Datz, tzn. warunkiem nadania numeru L jest publikacja nt. danego gatunku, podgatunku lub jego odmiany w tymże czasopiśmie. Oficjalnie między literą "L" a liczbą powinna stać spacja. W praktyce jest to jednak rzadko przestrzegane. Numeracja L ułatwiła w znacznym stopniu komunikację wśród hodowców i handlarzy ryb z rodziny zbrojnikowatych na całym świecie i spotkała się z szybką międzynarodową akceptacją.

19 lipca 2008 roku numeracja L obejmowała 409 pozycji (numerów L). Numery te nie oznaczają jednak 409 różnych gatunków. W niektórych przypadkach kilka różnych numerów opisuje ten sam gatunek, ale odmienne miejsca jego występowania, odmiany lub mutacje (zob. np. L 46 i L 98)

Podobny system został wprowadzony przez niemieckie czasopismo "Das Aquarium" (numeracja LDA). Na skutek rywalizacji wśród autorów i wydawnictw doszło do tego, że gatunki i ich odmiany lub mutacje często określane są zarówno numerem L jak i numerem LDA.

Po identyfikacji albo po utworzeniu naukowego opisu danego gatunku, L-numer staje się niepotrzebny. Tak jak na przykładzie L 46, który to gatunek opisany został w 1991 roku przez Isbrücker & Nijssen jako Hypancistrus zebra. W ten sposób jego L-numer stracił swoje znaczenie. Gatunek ten jest jednak nadal znany jako L 46. Numeracja L nie jest więc rzeczą ostateczną, a służy jedynie jako tymczasowa pomoc w identyfikacji i nazewnictwie gatunków ryb z rodziny zbrojnikowatych. Numeracja L jest jednak nadal bardzo popularna wśród hodowców i handlarzy i z tego powodu pozostanie prawdopodobnie jeszcze na długi czas w użyciu.

Do dokładnej identyfikacji gatunków na podstawie numeracji L mogą służyć następujące dzieła:

  • poszczególne wydania czasopisma "Datz" (Wydawnictwo Eugen Ulmer KG) (jęz. niemiecki)
  • wydanie specjalne czasopisma "Datz" – "L-Nummern – Das Original" (Wydawnictwo Eugen Ulmer KG) (jęz. niemiecki)
  • "Aqualog Loricariidae: Alle L-Welse" (Wydawnictwo Aqualog Verlag GmbH) (jęz. niemiecki)
  • "Aqualog Loricariidae: All L-numbers" (Wydawnictwo Aquaristik – Consulting & Service GmbH) (jęz. angielski)

Aqualog ("All L-Numbers") zawiera jednak wiele błędnych identyfikacji i nie jest polecany bez zastrzeżeń. Dodatkowo zawiera on w opisach niektórych gatunków jedynie ręcznie wykonane ilustracje, ponieważ autorzy nie dysponowali żywym egzemplarzem ryby danego gatunku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]