Nuno Crato

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nuno Crato
NunoCrato.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 marca 1952
Lizbona
Minister edukacji
Okres od 21 czerwca 2011
Przynależność polityczna niezależny
Poprzednik Isabel Alçada
Odznaczenia
Komandor Orderu Infanta Henryka (Portugalia)

Nuno Paulo de Sousa Arrobas Crato (ur. 9 marca 1952 w Lizbonie) – portugalski matematyk i wykładowca, prorektor Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie. Od 21 czerwca 2011 minister edukacji w rządzie Pedro Passos Coelho.

Życiorys[edytuj]

W 1980 uzyskał magisterium z dziedziny ekonomii w Wyższym Instytucie Gospodarki (Instituto Superior de Economia – ISE), następnie zaś z dziedziny zastosowania metod matematycznych w ekonomii i zarządzaniu (1987). Doktoryzował się w zakresie matematyki stosowanej w USA (1992).

Od 2000 jest wykładowcą Wyższego Instytutu Gospodarki i Zarządzania (Instituto Superior de Economia e Gestão – ISEG) oraz Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie (UTL), pełni funkcję jego prorektora. W czerwcu 2010 został wybrany prezesem parku naukowo-technicznego "Taguspark" w Oeiras.

W latach 2004–2011 sprawował funkcję prezesa Portugalskiego Towarzystwa Matematyki (Sociedade Portuguesa de Matemática – SPM). Jest autorem publikacji naukowych z dziedziny matematyki i zarządzania. W czerwcu 2011 został desygnowany na stanowisko ministra edukacji w rządzie Pedro Passos Coelho.

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu ks. Henryka (2008).

Bibliografia[edytuj]