Nute Gunray

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nute Gunray
Data śmierci 19 BBY
Ranga Wicekról
Planeta Cato Neimoidia
Rasa Neimoidianin
Przynależność Federacja Handlowa, Konfederacja Niezależnych Systemów
Aktor Silas Carson

Nute Gunray to fikcyjna postać, przywódca Federacji Handlowej w filmach z serii Gwiezdne wojny (części I-III). Był wicekrólem i przywódcą Federacji Handlowej.

Życiorys[edytuj]

Inwazja na Naboo[edytuj]

Około 40 roku BBY założył on wraz z Lott Dodem Federację Handlową. Sprzymierzył się z Lordem Sithów Darth Sidiousem. W 32 roku BBY opodatkował szlaki handlowe małej planety Naboo i otoczył ją swoją flotą. Na rozkaz Sidiousa zarządził inwazję na planetę. Gdy Obi-Wan Kenobi, Qui-Gon Jinn i Padme Amidala wraz z gwardią odbili pałac i pojmali Gunraya wraz z Rune Haako, zakończyła się okupacja. Postawiono go przed Sądem Najwyższym. Dzięki inicjacji Sitha nie odwołano go z funkcji prezesa Federacji, uniknął więzienia.

Przymierze z Separatystami, Wojny klonów i śmierć[edytuj]

W 22 roku BBY przyłączył on swoją organizację do Konfederacji Niezależnych Systemów. Dał on im swoją milionową armię droidów, flotę bojową oraz maszyny wojenne. Podczas Wojen klonów jeździł on na zebrania Rady Separatystów. Głównie przebywał na jego ojczystej planecie Cato Neimoidii. Jednak gdy Republika zdobyła tą planetę, musiał uciec. W 19 roku BBY był obecny na zebraniu Rady na Utapau, a potem na Mustafar gdzie został zabity przez Dartha Vadera.

Ciekawostki[edytuj]

  • Nute Gunray z wzajemnością nienawidził się z generałem Grievousem.

Linki zewnętrzne[edytuj]