Nycticorax duboisi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nycticorax duboisi
Rothschild, 1907
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd paleognatyczne
Rząd pelikanowe
Rodzina czaplowate
Rodzaj Nycticorax
Gatunek Nycticorax duboisi
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 EX pl.svg

Nycticorax duboisiwymarły gatunek ptaka z rodziny czaplowatych (Ardeidae). Występował na wyspie Reunion w archipelagu Maskarenów na Oceanie Indyjskim.

Cechy gatunku[edytuj]

Gatunek znany jedynie z kilku częściowo sfosylizowanych niepełnych kości piszczelowo-strzałkowych (tibiotarsus) zebranych w Grottes des Premiers Français w północno-zachodniej części Reunion przez Bertranda Kervazo w 1974 roku oraz opisu w opracowaniu Dubois z 1674 roku. Opisywany tam gatunek okreslany jest jako podobny do bąka lub dużej czapli lub duży tłusty kurczak, dodatkowo smaczny. Prawdopodobnie był większy od innych przedstawicieli swojego rodzaju, Nycticorax, z sąsiadujących wysp, tj., Mauritiusa – (ślepowron maurytyjski) lub wyspie Rodriguesa - (ślepowron wielkogłowy). Upierzenie koloru szarego, każde pióro wykończone białymi obwódkami. Szyja i dziób podobne do innych czapli, nogi dość potężne podobne do indyka („Poullets d'Inde"), lecz nieprzystosowane do długotrwałego biegania, o barwie zielonej.

Zachowanie[edytuj]

Według opisu wynika, że Nycticorax Dubois miał silnie zbudowane skrzydła i w przeciwieństwie do innych przedstawicieli swojego rodzaju z sąsiadujących wysp był sprawnym lotnikiem.

Biotop[edytuj]

Nycticorax duboisi preferował słodkowodne tereny, przede wszystkim ze świeżą, wolno płynącą wodą.

Pożywienie[edytuj]

Preferowanym pokarmem Nycticorax duboisi były ryby.

Wymarcie[edytuj]

Szczątki Nycticorax duboisi zebrane przez przez Bertranda Kervazo w 1974 roku przechowywane są w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Ptak ten wymarł przypuszczalnie około 1700 roku w wyniku polowań, ze względu na smaczne mięso tych ptaków. Ostatecznie w opisach z 1705 roku brak jest wzmianek o obecności tego gatunku na wyspie. Równie prawdopodobnymi przyczynami było zajęcie ich siedlisk przez ludzi, jak również wprowadzenie obcych gatunków, przede wszystkim drapieżników. Zauważyć należy, że każda z tych przyczyn jest jedynie przypuszczeniem ponieważ nie jest znana bezpośrednia przyczyna ich wymarcia.

Przypisy

  1. Nycticorax duboisi. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia[edytuj]

  • Rothschild, Walter (1907): [Ardea duboisi]. In: Extinct Birds: 114.