Ołeksandr Muzyczko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ołeksij Muzyczko)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ołeksandr Muzyczko
Олександр Музичко
Data i miejsce urodzenia 19 września 1962
Kizieł, obwód permski, Rosyjska FSRR, Związek Radziecki
Data i miejsce śmierci 24 marca 2014
Barmaki, obwód rówieński, Ukraina
Dowódca oddziału UNA-UNSO "Wiking" podczas I wojny czeczeńskiej
Przynależność polityczna UNA-UNSO
Okres urzędowania od 1994
do 1996
Koordynator Prawego Sektora na zachodniej Ukrainie
Przynależność polityczna Prawy Sektor
Okres urzędowania od 2013
do 2014
Ołeksandr Muzyczko
Олександр Музичко

Saszko Biały
Сашко Білий
Przebieg służby
Siły zbrojne -Red Army flag.svg Armia Radziecka,
-CRI flag emblem.png Zbrojne oddziały Czeczeńskiej Republiki Iczkerii,
-Flag of Right Sector.svg Prawy Sektor
Główne wojny i bitwy I wojna czeczeńska, Euromajdan

Ołeksandr Iwanowycz Muzyczko ukr. Олександр Іванович Музичко, ros. Александр Иванович Музычко, pseud. Сашко Білий, Saszko Biłyj, "Saszko Biały" (ur. 19 września 1962, w Kiźle, zm. 24 marca 2014 w wiosce Barmaki[1]) – ukraiński biznesmen, działacz ukraińskich organizacji nacjonalistycznych Związku Narodowej Młodzieży Ukraińskiej (СНУМ), UNA-UNSO. Od 2013 r. koordynator Prawego Sektora w zachodnich obwodach Ukrainy.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 19 września 1962 roku w mieście Kizieł w Kraju Permskim RFSRR. W 1981-1983 latach pełnił służbę wojskową w wojskach obrony przeciwlotniczej w jednostce wojskowej 33115с w Tbilisi[potrzebne źródło].

Po ogłoszeniu niepodległości Ukrainy otrzymał ukraińskie obywatelstwo. Utworzył w Równem pierwszą nacjonalistyczną organizację SNUM (Związek Niepodległej Młodzieży Ukraińskiej), z czasem został członkiem UNA, a po wydarzeniach związanych z Komitetem Kryzysowym – oddziałów UNSO na Rówienszczyźnie[2].

W 1994 roku, podczas I wojny czeczeńskiej, dowodził oddziałem UNA-UNSO "Wiking", który walczył w składzie pododdziału polowego dowódcy Szamila Basajewa, miał wchodzić w skład osobistej ochrony prezydenta Czeczenii Dżochara Dudajewa i otrzymał przezwisko "Biały"[3].

Po śmierci Dżochara Dudajewa Ołeksandr Muzyczko powrócił na Ukrainę. Niejednokrotnie był oskarżany za przestępstwa pospolite w postępowaniu karnym (spowodowanie poważnych obrażeń ciała, wymuszanie pieniędzy). W 1995 roku Muzyczko pobił gościa w równieńskiej kawiarni, a wszczęta przeciwko niemu sprawa została umorzona[4]. W 1997 roku Muzyczko urządził w Kijowie zamach na Ołeha Bisa, członka UNA-UNSO[5]. W 1999 roku Muzyczko w składzie grupy przestępczej porwał w Równem miejscowego biznesmena, domagając się od niego 1000 dolarów. Muzyczko i jego wspólnicy przetrzymywali i regularnie bili biznesmena, dopóki nie aresztowała ich milicja[6]. Mimo wywierania presji na organach ścigania przez UNA-UNSO, żądającej jego zwolnienia i zmuszania do zamknięcia sprawy pod pretekstem nieuzasadnionego prześladowania politycznego[potrzebne źródło], w styczniu 2003, miejski sąd w Równem skazał Ołeksandra Muzyczka na trzy i pół roku pozbawienia wolności[7]. W lutym 2014 r. Muzyczko zelżył, groził bronią i pobił prokuratura w prokuraturze w Równym[8].

W 2012 roku Ołeksandr Muzyczko był kandydatem do Rady Najwyższej Ukrainy w 153. okręgu wyborczym (centrum - m. Równe), zajął 6. miejsce (1226 głosów, 1,14%)[9].

Począwszy od 2013 roku, Muzyczko był koordynatorem Prawego Sektora w zachodnich obwodach Ukrainy[10]. Aktywnie uczestniczył w równieńskim Euromajdanie.

7 marca 2014 roku Komitet śledczy Rosji wszczął przeciwko niemu postępowanie karne pod zarzutem bandytyzmu w odniesieniu do rosyjskich żołnierzy podczas I wojny czeczeńskiej. Według szefa Służby Prasowej Władimira Markina, "Muzyczko osobiście torturował jeńców sił federalnych, próbując wymusić potrzebne mu informacje oraz zamordował co najmniej 20"[11]. Muzyczko umieszczony był na międzynarodowym liście gończym[12].

24 marca 2014 roku został zastrzelony podczas próby zatrzymania przez milicyjny oddział specjalny Sokił. MSW Ukrainy podało, że zatrzymania dokonano w związku z oskarżeniem Muzyczki o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, a zastrzelony został po tym, jak otworzył ogień do milicjantów, ranił jednego z nich i próbował zbiec[13]. Partia Prawy Sektor, której prominentnym działaczem był Muzyczko oświadczyła, że został on zastrzelony przez milicjantów już po zatrzymaniu i zakuciu w kajdanki oraz że wcześniej nie stawiał oporu[14].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]