Ośrodek Kulturalny Sołek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ośrodek Kulturalny Sołek
Ilustracja
Siedziba Ośrodka Sołek – od listopada 2009
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Adres ul. Pałucka 40
Typ budynku dom wolnostojący
Architekt Jerzy Gurawski
Inwestor WTEK
Kondygnacje 4
Rozpoczęcie budowy 2007
Ukończenie budowy 2009
Właściciel WTEK
Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Kulturalny Sołek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Kulturalny Sołek”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Kulturalny Sołek”
Ziemia52°25′06,208″N 16°54′42,347″E/52,418391 16,911763
Strona internetowa

Ośrodek Kulturalny Sołek w Poznaniu znajduje się na Sołaczu przy ul. Pałuckiej 40. Nazwa ośrodka nawiązuje do dzielnicy, w której się znajduje; po staropolsku oznacza „młyn”[1].

Sołek został założony w 1999 przez Wielkopolskie Towarzystwo Edukacyjno-Kulturalne (WTEK). Na początku jego działalność ograniczała się do spotkań młodzieży i studentów przy ul. Urbanowskiej. W 2003 r. ośrodek przeniósł się do wynajmowanego budynku przy ul. Wołyńskiej 3. W obecnej siedzibie, przy ul. Pałuckiej 40, mieści się od jesieni 2009 r. Można tę datę uznać za przełomową w rozwoju skali i zakresu działalności Sołka.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest ośrodkiem o charakterze katolickim, ukierunkowanym na pracę wśród młodzieży męskiej. Celem jest kształtowanie ludzi o szerokiej wiedzy i pogłębionej formacji wewnętrznej. Zajęcia prowadzone są w różnych grupach wiekowych – działa Klub, skupiający uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów, ponadto odbywają się spotkania z cyklu Tematy Ciekawe (dotyczące zagadnień naukowych, sztuki, kultury zawodowej) z udziałem zaproszonych prelegentów, adresowane do studentów. Organizuje się zajęcia sportowe i wycieczki. Opiekę duchową nad ośrodkiem sprawuje prałatura personalna Opus Dei.

W Sołku regularnie odbywają się spotkania i dni skupienia, adresowane do licealistów, młodzieży akademickiej i mężczyzn pracujących[2]. W ośrodku prowadzona jest też działalność charytatywna na zasadzie wolontariatu odbywanego w domach integracyjnych Fundacji Arka.

W ośrodku znajduje się czytelnia, kaplica, sala gimnastyczna, jak również kameralny akademik. W okresie wakacyjnym prowadzone są różnorodne kursy (np. języka angielskiego w Skępem[3] czy obóz dla młodszych chłopców w Rudzie[4]), obozy szkoleniowe i rekreacyjne, warsztaty robocze.

W ciągu roku w Sołku możliwy jest udział w rekolekcjach i dniach skupienia[5].

Ośrodek Sołek był jednym z głównych organizatorów poznańskiego Orszaku Trzech Króli w 2011 i 2012[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]