Ośrodek Kultury im. Norwida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Data założenia 1955
Dziedzina Instytucja kultury
Adres Kraków, os. Górali 5
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie”
Ziemia50°04′46″N 20°02′10″E/50,079444 20,036111
Strona internetowa

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie – miejska instytucja kultury o ponad sześćdziesięcioletniej tradycji. Działa na terenie Nowej Huty i na rzecz dzielnicy. Skupia się przede wszystkim na realizacji programów edukacyjnych, artystycznych, społeczno-kulturalnych i proekologicznych skierowanych do społeczności lokalnej Nowej Huty oraz Miasta Krakowa. W strukturach Ośrodka Kultury Norwida znajdują się Kino Studyjne Sfinks, które jest producentem Nowohuckiej Kroniki Filmowej, ARTzona, Klub Kuźnia, Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa, Galeria Huta Sztuki, Biblioteka Główna oraz Biblioteka Klubu Kuźnia.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida włącza się w procesy związane z rewitalizacją, wzmocnieniem potencjału społecznego i rozwojem środowiska lokalnego. Jest uczestnikiem procesów i dyskusji związanych z Lokalnym Programem Rewitalizacji Krakowa. Współpracuje z instytucjami, organizacjami oraz podmiotami środowiska lokalnego. Będąc producentem Nowohuckiej Kroniki Filmowej dokumentuje historię dzielnicy i jednocześnie, za pośrednictwem TVP 3, promuje w Małopolsce najciekawsze nowohuckie projekty i inicjatywy. Prowadzi również działalność szkoleniową skierowaną do osób 55+.

W latach 2004-2008 Ośrodek Kultury im. Norwida był wnioskodawcą i liderem projektu „Nowa Huta - Nowa Szansa”, realizowanego metodą partnerską w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Efektem tych działań jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, który powstał w ramach projektu, a następnie, po oddaniu do użytkowania, został przekazany pod zarząd Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Od kwietnia 2011 r. do marca 2014 r. realizowany był międzynarodowy projekt "ReNewTown. New post-socialist city: Competitive and Attractive". Działania projektowe Ośrodka Kultury im. Norwida związane były z rewitalizacją budynku Sali Tańca i przekształceniem jej w przestrzeń działań społeczno-kulturalnych - ARTzonę.

Od 16 października 2018 r. w ramach działalności Ośrodka funkcjonuje Galeria Huta Sztuki.

Działy[edytuj | edytuj kod]

  • Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa (os. Górali 5)
  • Biblioteka Główna (os. Górali 5)
  • Kino Studyjne Sfinks (os. Górali 5)
  • Galeria Huta Sztuki (os. Górali 5)
  • ARTzona (os. Górali 4)
  • Klub Kuźnia (os. Złotego Wieku 14)
  • Biblioteka Klubu Kuźnia (os. Złotego Wieku 14)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]