Ośrodek Kultury im. Norwida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Data założenia 1955
Dziedzina Instytucja kultury
Adres Kraków, os. Górali 5
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie”
Ziemia50°04′46″N 20°02′10″E/50,079444 20,036111
Strona internetowa

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie – miejska instytucja kultury o ponad sześćdziesięcioletniej tradycji. Działa na terenie Nowej Huty i na rzecz dzielnicy. Skupia się przede wszystkim na realizacji programów edukacyjnych, artystycznych, społeczno-kulturalnych i proekologicznych skierowanych do społeczności lokalnej Nowej Huty oraz Miasta Krakowa. W strukturach Ośrodka Kultury Norwida znajdują się Kino Studyjne Sfinks, które jest producentem Nowohuckiej Kroniki Filmowej, Klub ARTzona, Klub Kuźnia, Dział Promocji, Dział Animacji Kultury, Pracownia Animacji Ekologicznej, Pracownia Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty oraz dwie biblioteki i cztery galerie.

Misja[edytuj | edytuj kod]

Poprzez nasze działania chcemy umacniać więź mieszkańców Nowej Huty z miejscem, w którym żyją.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Wychodząc naprzeciw potrzebom Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida włącza się w procesy związane z rewitalizacją, wzmocnieniem potencjału społecznego i rozwojem środowiska lokalnego. Jest uczestnikiem procesów i dyskusji związanych z Lokalnym Programem Rewitalizacji Krakowa. Współpracuje z instytucjami, organizacjami oraz podmiotami środowiska lokalnego. Będąc producentem Nowohuckiej Kroniki Filmowej dokumentuje historię dzielnicy i jednocześnie za pośrednictwem TVP 3 promuje w Małopolsce najciekawsze nowohuckie projekty i inicjatywy. Prowadzi również działalność szkoleniową skierowaną do osób 55+. W latach 2004-2008 Ośrodek Kultury Norwida, stojąc na czele Partnerstwa Inicjatyw Nowohuckich, był wnioskodawcą i liderem projektu „Nowa Huta - Nowa Szansa”, realizowanego metodą partnerską w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Znaczącym efektem tych działań jest jeden z ulubionych celów wycieczek Krakowian i Małopolan - Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, który powstał w ramach projektu, a następnie, po oddaniu do użytkowania, został przekazany pod zarząd Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Od kwietnia 2011 r. do marca 2014 r. realizowany był z kolei międzynarodowy projekt "ReNewTown. New post-socialist city: Competitive and Attractive". Działania projektowe Ośrodka Kultury Norwida związane były z rewitalizacją budynku Sali Tańca i przekształceniem jej w przestrzeń działań społeczno-kulturalnych - ARTzonę.

Od 16 października 2018 r. w ramach działalności Ośrodka funkcjonuje Galeria Huta Sztuki.

Działy[edytuj | edytuj kod]

  • Dział Animacji Kultury (os. Górali 5)
  • Dział Promocji (os. Górali 5)
  • Biblioteka Główna (os. Górali 5)
  • Kino Studyjne Sfinks (os. Górali 5)
  • Galeria Huta Sztuki (os. Górali 5)
  • Klub ARTzona (os. Górali 4)
  • Klub Kuźnia (os. Złotego Wieku 14)
  • Biblioteka Klubu Kuźnia (os. Złotego Wieku 14)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia placówki założonej przez Związki Zawodowe Hutników sięga początków lat 50. XX wieku, o czym świadczy pierwszy wpis do księgi inwentarzowej Biblioteki OKN (2 grudnia 1950 r.), a także inne działania takie jak występy Hutniczej Orkiestry Dętej w 1952 r. Za oficjalną datę powstania instytucji przyjęto jednak 1955 rok. W 1957 r. główną siedzibą Ośrodka Kultury została część budynku w os. Górali 5, zaadaptowana z pomieszczeń hotelowych.

W roku 1983 nastąpiła istotna reorganizacja Ośrodka Kultury Huty im. Lenina, związana z przekazaniem części dorobku artystycznego wraz z kadrą instruktorów i animatorów kultury do nowo otwartego Nowohuckiego Centrum Kultury, dając podstawę do jego optymalnego rozwoju. W 1987 roku placówka została oceniona jako najlepszy Zakładowy Dom Kultury w kraju, zdobywając I miejsce i Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za nowatorską koncepcję programową.

W latach 1955-1990 Ośrodek Kultury funkcjonował jako Zakładowy Dom Kultury Huty im. Lenina, natomiast w latach 1990-1994 jako Zakładowy Dom Kultury Huty im. T. Sendzimira. W roku 1994, po trzyletnich staraniach, przy akceptacji i poparciu wielu sił społecznych, politycznych i administracyjnych, koncepcja wypracowana przez animatorów kultury przekazania miastu Ośrodka Kultury HTS, zyskała poparcie władz Krakowa.

Od 1 stycznia 1995 r. Ośrodek Kultury rozpoczął kolejny etap w swojej historii, kontynuując działalność w strukturze miejskich instytucji kultury. Zyskał też nowego patrona: Cypriana Kamila Norwida – poetę, myśliciela, SZTUKMISTRZA. Przez 3 lata finansowanie działalności Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida odbywało się solidarnie, po połowie pomiędzy Gminą i Hutą im. T. Sendzimira, co było precedensowym rozwiązaniem w skali kraju (tzw. partnerstwo publiczno-prywatne).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]