Ośrodek Przetwarzania Informacji
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) – państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jego zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.
OPI PIB prowadzi także badania dotyczące działalności instytucji naukowych, jednostek szkolnictwa wyższego oraz organizacji wspierających transfer technologii. OPI PIB pełni rolę Instytucji Pośredniczącej II (Instytucji Wdrażającej) w programach Innowacyjna Gospodarka oraz Infrastruktura i Środowisko. Jest również operatorem Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego.
Spis treści
Działalność[edytuj | edytuj kod]
Gromadzenie i udostępnianie danych[edytuj | edytuj kod]
- Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy prowadzi od 1991 r. serwis o nazwie „Baza Wiedzy o Nauce Polskiej (BWNP) – Nauka w Polsce”. Znajdują się w niej informacje dotyczące ludzi nauki, instytucji naukowych, prac naukowych, konferencjach naukowych, targach i wystawach oraz projektach i aparaturze badawczej. Baza jest udostępniana bezpłatnie w internecie[1].
- „System informacji o szkolnictwie wyższym POL-on” – zintegrowany system informacji o nauce i szkolnictwie wyższym, który wspiera pracę departamentów resortu nauki, a także Głównego Urzędu Statystycznego i Polskiej Akademii Nauk. W POL-on gromadzone są dane o wszystkich polskich jednostkach naukowych, do których publiczny dostęp wynika z ustaw i rozporządzeń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (rejestry szkół wyższych, informacje o kierunkach i profilach kształcenia, zebrane dane liczbowe dotyczące studentów, pracowników naukowych etc.). W systemie są zbierane także informacje o laboratoriach i aparaturze badawczej polskich uczelni, zbiorach bibliotecznych, przeprowadzanych inwestycjach, projektach naukowych, publikacjach, patentach. Znaleźć tu można również wskaźniki oceny uczelni. Do części systemu dostęp mają jedynie pracownicy administracji publicznej[2].
- „System Wspomagania Wyboru Recenzentów (SSSR)” – baza ludzi nauki pełniących rolę recenzentów. System generuje ranking jakościowy osób najlepiej nadających się do oceny artykułów i wniosków o dofinansowania badań naukowych[3].
- „Baza aparatury badawczej” – zawiera informacje o zasobach badawczych polskich ośrodków naukowych[4]
- „Obsługa strumieni finansowania (OSF)” – system work flow do obsługi wniosków o dofinansowanie projektów badawczych. System OSF przeznaczony jest do rejestrowania i obsługi wniosków o finansowanie nauki wpływających do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju[5].
Badania[edytuj | edytuj kod]
OPI PIB prowadzi badania i analizy statystyczne dotyczące sektora B + R, zarządzania, ekonomii i socjologii nauki oraz ocenę polityk, badań naukowych i projektów – od metodologii, przez realizację, po sporządzenie raportu końcowego. W OPI PIB prowadzone są badania dotyczące interakcji użytkownika z systemami komputerowymi i internetowymi oraz sposobu, w jaki nowe media kształtują społeczeństwo i wpływają na biznes[6].
- Laboratoria OPI PIB[7]
- Laboratorium Analiz Statystycznych i Ewaluacji – monitoruje zmiany polityki innowacyjnej w kraju, prowadzi porównania statystyczne oraz ocenę projektów i programów badawczych. Bada obszar zarządzania pracami B+R.
- Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych – opracowuje systemy informatyczne, które mają zwiększać konkurencyjność oraz funkcjonalność instytucji i przedsiębiorstw. Projektuje i wdraża oprogramowanie, które może być wykorzystywane przez firmy i instytucje publiczne. Tworzy „inteligentne algorytmy”, narzędzia pozwalające w zautomatyzowany sposób odnajdywać w internecie interesujące użytkownika informacje oraz takie, które gromadzą i systematyzują duże zbiory danych.
- Laboratorium Interaktywnych Technologii – projektuje nowe sposoby współdziałania człowieka z komputerem. Badania opierają się na łączeniu różnych dziedzin: informatyki, socjologii, psychologii, neuronauki, statystyki, projektowania zorientowanego na użytkownika. Laboratorium analizuje zjawiska związane z indywidualną interakcją człowieka z komputerem, a także społeczny kontekst tej interakcji. Uwzględniany jest wpływ psychologii poznawczej i czynników emocjonalnych na skuteczne użytkowanie technologii.
- Laboratorium Systemów Biznesowych – w Laboratorium powstał system obsługi strumieni finansowania (OSF) typu work flow (przepływu pracy), który jednocześnie pełni funkcję generatora wniosków; OSF rejestruje i obsługuje wnioski o dofinansowanie nauki wpływające do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
- Laboratorium Inżynierii Lingwistycznej – buduje narzędzia do odkrywania wiedzy z danych tekstowych oraz gromadzi, przetwarza i wyszukuje informacje zapisane w postaci tekstów w języku naturalnym.
Działalność wydawnicza[edytuj | edytuj kod]
Najważniejsze publikacje[8]:
- Jak ewaluować i monitorować efekty projektów sektora B+R i szkolnictwa wyższego?
- Zarządzanie projektami badawczo-rozwojowymi w sektora nauki
- Zarządzanie projektami badawczo-rozwojowymi w sektorze przemysłu
- Rola akademickich ośrodków innowacji w transferze technologii
- Portal poświęcony sztucznej inteligencji[9]
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Nauka Polska (pol.). Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2013-09-20].
- ↑ POL-on – system informacji o szkolnictwie wyższym. Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2013-09-20].
- ↑ System wspomagania wyboru recenzentów (pol.). Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2013-09-20].
- ↑ Baza aparatury badawczej (pol.). Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2017-02-12].
- ↑ Środki budżetowe. Obsługa strumieni finansowania (pol.). Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2017-02-12].
- ↑ Badania (pol.). Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2013-09-20].
- ↑ Laboratoria Badawcze (pol.). Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2013-09-20].
- ↑ Wydawnictwa (pol.). Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2013-09-20].
- ↑ Sztuczna Inteligencja [dostęp 2019-06-25] (pol.).
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
- Oficjalna strona OPI
- Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI)