Ośrodek Szkolenia Agencji Wywiadu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ośrodek Szkolenia Agencji Wywiadu
JW 2669
Ilustracja
Data założenia 4 października 1972
Państwo  Polska
Adres JW 2669
12-100 Stare Kiejkuty
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Ośrodek Szkolenia Agencji WywiaduJW 2669”
Ziemia53°38′05,194″N 21°04′03,695″E/53,634776 21,067693

Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadu (JW 2669) – tajny ośrodek szkoleniowy Departamentu I MSW, a obecnie Agencji Wywiadu w Starych Kiejkutach (województwo warmińsko–mazurskie).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wprowadzenie[edytuj | edytuj kod]

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Decyzja o stworzeniu ośrodka zapadła w ramach reorganizacji wywiadu na początku lat '70, przeprowadzonej przez Franciszka Szlachcica. Ze względów strategicznych, ośrodek, który był także bazą mobilizacyjną wywiadu i ośrodkiem łączności radiowej z agentami, musiał być umiejscowiony na wschód od linii Wisły. Wybrano Stare Kiejkuty - teren, na którym znajdowała się stanica harcerska. Projekt ośrodka został stworzony przez zespół architektów Tygrysy, a prace budowlane były wykonywane głównie siłami żołnierzy z Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych. Po 18 miesiącach budowy, ośrodek został oficjalnie otwarty w październiku 1972.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Ośrodek dysponował studnią głębinową, własną kanalizacją oraz podziemnym schronem przeciwatomowym. Na terenie ośrodka znajdowały się budynki mieszkalne dla kadry oraz kursantów, koszary dla trzystuosobowej kompanii wartowniczej i stołówka, w której początkowo pracował szef kuchni z warszawskiego Grand Hotelu. Kursanci mieli do dyspozycji bibliotekę, bar z bezpłatnym alkoholem czynny od 17 do północy. W ośrodku także znajdował się kryty basen oraz sala gimnastyczna. Kursanci byli zakwaterowani w czterdziestu dwuosobowych pokojach wyposażonych zgodnie ze standardami zachodnioeuropejskimi. W ośrodku znajdowała się radiostacja do łączności z zagranicznymi agentami. Teren ośrodka był ozdobiony rzeźbami Alfonsa Karnego, a na centralnym placu znajdował się posąg Światowida – symbol wywiadu, przy którym odbywało się ślubowanie kursantów.

Kursy[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kurs rozpoczął się 6 października 1972. Przed właściwym kursem uczestnicy odbywali miesięczne przeszkolenie wojskowe. Kursy trwały dziewięć miesięcy, od października do czerwca. Uczestnicy musieli mieć wyższe wykształcenie magisterskie. W programie kursów była między innymi nauka werbowania agentów, języków obcych (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański i inne według potrzeb) odbywająca się w czterech gabinetach z wyposażeniem elektronicznym, fotografii, kryptologii i obsługi sprzętu radiowego.

Po 1989 roku[edytuj | edytuj kod]

W 1990 ośrodek został przejęty przez Urząd Ochrony Państwa, a po jego rozwiązaniu w 2002 jest zarządzany przez Agencję Wywiadu.

Komendanci[edytuj | edytuj kod]

  • 1972-1974 - Dionizy Gliński (1930-)[1]
  • 1985-1990 - Eugeniusz Bossart (1936-)[2]

Wybrani absolwenci i wykładowcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Pytlakowski: Szkoła Szpiegów. Kim byli absolwenci Starych Kiejkut, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2014
  2. http://gazetasledcza.pl/2019/10/samotnosc-dlugodystansowca/#.YDZWz3ndjTc

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]