Oświata Wielkiej Brytanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Edukacja w Wielkiej Brytanii

Wszystkie przepisy dotyczące oświaty w Wielkiej Brytanii tworzone są przez rząd centralny. W 1988 Ustawa o Reformie Edukacji wprowadziła obowiązkowy narodowy program nauczania (national curriculum).

Ścieżka edukacyjna[edytuj]

Poziomy nauczania[edytuj]

  1. Key Stage 1 w Anglii i Walii, Level A w Szkocji; 5 – 7 lat
  2. Key Stage 2 w Anglii i Walii, Level B w Szkocji; 7 – 11 lat
  3. Key Stage 3 w Anglii i Walii, Level C w Szkocji; 11-14 lat
  4. Key Stage 4 w Anglii i Walii, Level D w Szkocji; 14-16 lat

Etapy szkolnictwa[edytuj]

Edukacja przedszkolna
15 godzin tygodniowo przez 38 tygodni w roku
Nursery class (żłobek, przedszkole) 3-latki / 4-latki
Reception class (zerówka) 5-latki (przed pierwszą klasą)
Primary School – szkoła podstawowa – obowiązkowy
Infant schools – szkoła dla dzieci w wieku od lat 5 do 7;
Junior schools – szkoła dla dzieci od lat 7 do lat 11;
Combined infant and junior schools – szkoły dwupoziomowe nauczające dzieci w wieku od 5 do 11 lat.
High School / Secondary School – gimnazjum – obowiązkowy
Trwa od 11 do 16 roku życia.
około 13 roku życia dziecka – egzaminy SAT, kończący 3 etap nauki (Key stage 3). Skala ocen od 8 (najlepszy) do 1 (uczeń nie zdaje).
key stage 4 – egzaminy General Certificate of Secondary Education, Egzamin ten kończy obowiązkową naukę w Wielkiej Brytanii. Skala ocen to: A* (ocena najlepsza), A, B, C, D, E, F, G (najniższa) oraz U (uczeń nie zdaje).
Further Education / College – szkoła średnia
Nauka do 19 roku życia.
Po pierwszym roku odbywa się egzamin Advanced Subsidiary (AS level). Skala ocen to A (najlepsza) do F (nie zdaje).
College kończy się egzaminami A-levels (odpowiednik polskiej matury), które zdaje się z 3 wybranych przedmiotów (często kontynuowanych z egzaminu AS). Skala ocen to od A (najlepsza), B, C, D, E, F, G oraz U (nie zdaje).
Egzamin General Certificate of Education Advanced Level (A-levels) pozwala na rozpoczęcie edukacji wyższej lub edukacji profesjonalnej.
Higher Education – szkoła wyższa
Studia w Wielkiej Brytanii są dwustopniowe, 3-4 letnie studia licencjackie (undergraduate) oraz 1-2 letnie studia magisterskie (postgraduate).
„Stare Uniwersytety”, to grupa 50 najstarszych uczelni brytyjskich. Ich wysoki poziom nauczania oraz prestiż na całym świecie, jakim są one darzone zapewnia absolwentowi znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy.
Politechniki, a właściwie także uniwersytety (od 1992), są one jednak wyodrębnione w naszym zestawieniu ze względu na oferowane przez siebie kursy Business and Technician Education Council Higher National Diploma.
„Nowe uniwersytety”, nie mają już takiej pozycji na rynku edukacyjnym i zawodowym jak ich starsze odpowiedniki, oferują szkolenia zawodowe, kursy modułowe grupujące kilka przedmiotów, dostanie się do nich na studia jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku „starych uniwersytetów”.
Colleges and Institutions of Higher Education, kursy oferowane przez te jednostki dydaktyczne dotyczą wąskiej specjalizacji.

Organizacja roku szkolnego[edytuj]

Szkoły są czynne 190 dni w roku. Rok szkolny podzielony jest na 3 części. Nauka rozpoczyna się 1 września i trwa do ok 20-23 lipca ( w zależności jak to wypada mniej więcej w kalendarzu ). Pierwszy trymestr trwa do połowy października. Wtedy to przypadają pierwsze ferie trwające 5 dni.

Drugi trymestr trwa od końca października do połowy lutego, ale w połowie przypada prawie dwutygodniowa przerwa świąteczna, oraz 5 dniowa przerwa w lutym po której dzieci wracają do szkoły.

Trzeci trymestr trwa do końca roku szkolnego. W trakcie trzeciego trymestru przypada kolejna przerwa świąteczna, tym razem wielkanocna, trwająca około dwóch tygodni. W czerwcu wypada kolejna przerwa i trwa 5 dni. Zajęcia trwają przeważnie od 8.50 – 9 rano do 3 – 3.15 popołudniu, w piątki natomiast do 12.20 bądź 12.30. Dzieci w szkole podstawowej mają 25-godzinny tygodniowo, w średniej 27.5.

Maksymalna liczba dzieci w klasach 1-2 szkoły podstawowej to 25, natomiast w klasach wyższych 33. W szkole średniej maksymalna liczba dzieci w klasie niższej to 30, w klasie wyższej 25.

Program nauczania[edytuj]

Program nauczania w szkole podstawowej podzielony jest na bloki tematyczne: język, matematyka, wiedza o środowisku, przygotowanie do życia w społeczeństwie, religia i etyka, edukacja zdrowotna. Nie ma podziału na 45 minutowe lekcje jak w szkole średniej. W szkole średniej pierwsze dwa lata to nauczanie ogólne, następne dwa to nauczanie zawodowe.

Szkoły mają prawo do indywidualnego doboru przedmiotów i metodologii nauczania oraz podręczników.