Oświata w Szwecji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edukacja w Szwecji na poziomie podstawowym składa się z dziewięcioletniej, obowiązkowej szkoły podstawowej i trzyletniego gimnazjum. Dzieci i młodzież podlegają obowiązkowi szkolnemu od 7 do 16 roku życia. Od roku 1991 na życzenie rodziców dzieci mogą rozpoczynać obowiązek szkolny w wieku sześciu lat. W 1992 roku przeprowadzona została reforma oświaty, wprowadzona w pełnym zakresie w roku szkolnym 1995/96. Kształcenie odbywa się w formie trzyletnich programów edukacyjnych. Do dyspozycji jest 16 programów państwowych, z których 14 jest ukierunkowanych zawodowo, a dwa przygotowują uczniów do kształcenia uniwersyteckiego.

Szkoła podstawowa[edytuj | edytuj kod]

Szkoły podstawowe w Szwecji są wolne od opłat, podobnie jak materiały do nauki, posiłki i transport do szkoły. Już w pierwszych latach szkolnych rozpoczyna się naukę języka angielskiego. Dodatkowy język obcy (język niemiecki, język francuski lub język hiszpański) dochodzi w późniejszym okresie. Egzaminy sprawdzające w szkołach zawodowych przeprowadzane są w 9 klasie i są obowiązkowe.

Oceny pojawiają się dopiero w ósmym roku szkolnym i zorganizowane są w trzystopniowej skali (wystarczający, dobry i bardzo dobry). Uczniowie, którzy nie osiągną w przedmiocie zawodowym wystarczającej oceny, nie są w nim oceniani. Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej daje możliwość kontynuowania nauki w gimnazjum.

Gimnazjum[edytuj | edytuj kod]

Około 98% uczniów kontynuuje swą naukę w bezpłatnym gimnazjum. Gimnazja oferują dwa programy kształcenia-

Jednakże wszyscy uczniowie, którzy ukończą gimnazjum z powodzeniem, mają prawo do dalszego kształcenia na uniwersytecie.

Uniwersytety i szkoły wyższe[edytuj | edytuj kod]

Kształcenie wyższe przeprowadzane jest w formie kursów. Szkoły wyższe i uniwersytety dają możliwość wyboru studentowi programu kształcenia. Istnieje sześć egzaminów akademickich:

  • Studia dwuletnie: dyplom (högskoleexamen)
  • Studia trzyletnie: Bachelor (kandidatexamen)
  • Studia czteroletnie: Magister (magisterexamen),
  • Studia pięcioletnie: Master (masterexamen).

Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania licencjatu (licentiatsexamen) oraz doktoratu (doktorsexamen) po dodatkowym trzyletnim dokształcaniu. Wszyscy studenci mają prawo do ubiegania się o stypendium, niezależnie od dochodu rodziców. Wnioski rozpatrywane są na podstawie indywidualnych przypadków, a pieniądze przyznawane są maksymalnie przez 240 tygodni kształcenia akademickiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]