Oświn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oświn
Jezioro Siedmiu Wysp
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Nizina Sępopolska

Wysokość lustra

65,5 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

3,7 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


5,3 km
2,0 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


1 m
3,5 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Rawda, Ruda

Rzeki wypływające

Oświnka

Położenie na mapie gminy Węgorzewo
Mapa konturowa gminy Węgorzewo, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Oświn”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Oświn”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Oświn”
Położenie na mapie powiatu węgorzewskiego
Mapa konturowa powiatu węgorzewskiego, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Oświn”
Ziemia54°17′32″N 21°34′46″E/54,292222 21,579444

Oświn (Jezioro Siedmiu Wysp)jezioro położone w północno-wschodniej części Niziny Sępopolskiej[1], na północny zachód od Węgorzewa w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.

Morfometria[edytuj | edytuj kod]

Oświn jest jeziorem przepływowym o powierzchni ok. 370 ha, długości 5,3 km, szerokości 2 km i maksymalnej głębokości 3,5 m.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jezioro należy do zlewni Pregoły, do której wody z jeziora docierają rzeką Oświnką za pośrednictwem Łyny. Oświnka za granicą państwową na terenie Rosji ma nazwę Putiłowka.

Jezioro wraz z otaczającymi je nieużytkami, bagnami i lasami stanowi rezerwat faunistyczny pod nazwą Rezerwat przyrody Jezioro Siedmiu Wysp. Jezioro leży tuż przy granicy z obwodem królewieckim Federacji Rosyjskiej, w najbardziej samotnej części Mazur. Od dawna już nikt tu się nie osiedla, a stare osady pustoszeją.

Z jeziora Oświn średniorocznie odpływa 19,9 mln m³ wody. Jezioro ma kształt zbliżony do podkowy ramionami skierowanej na północ. Rzeka Oświnka (ros. Putiłowka) wypływa z północno-zachodniej części jeziora, przepływa przez wieś Kryłowo i wpada do Łyny w Gwardiejsku, poniżej ujścia Ometu. Powierzchnia i głębokość jeziora zależy od sztucznego spiętrzenia wody na Ośwince. W przeszłości poziom wody podnoszony był przez jaz przy młynie wodnym w Kryłowie. Po zniszczeniu tego jazu poziom wody w jeziorze był znacznie obniżony przez około 30 lat. W celu przywrócenia pierwotnego poziomu wody w Oświnie w roku 1993 wybudowano nowy jaz na rzece Ośwince w pobliżu jej wypływu z jeziora.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Jezioro faworyzowane przez ptaki jest muliste, zarośnięte szuwarami i bardzo płytkie. Żyją w nim ostatnie w Polsce raki błotne. Na północ od jeziora żyją w stanie dzikim koniki polskie sprowadzone tu z Popielna.

W wodach jeziora występują (1998):

Hydronimia[edytuj | edytuj kod]

Nazwę Oświn wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę jeziora – Nordenburger See[2], która z kolei w 1928 roku zastąpiła pierwotną nazwę Aschwöhn See.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sapała M., Cuda natury, Krajobrazy Polski – Najpiękniejsze rzeki i jeziora, Wydawnictwo Podsiedlik-Reniowski i Spółka sp. z o.o., Poznań.
  • Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury. Przewodnik, Białystok: Agencja TD, 1996. ISBN 83-902165-0-7, s. 172
  • (Mapa obwodu królewieckiego) Калининградская область, ПО „Латвгеoкарта”, Ригa, 1990. (rzeka Putiłowka – Oświnka)
  • Jezioro Oświn i okolice, Monografia przyrodniczo-kulturowa, Marcin Gromadzki (red.), Rajmund Jan Wiśniewski (red.), Elżbieta Bajkiewicz-Grabowska, Poznań: Bogucki Wydawnictwo Naukowe, 2005, ISBN 83-60247-19-6, OCLC 749211172.