Ożarowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ożarowice
Herb
Herb Ożarowic
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat tarnogórski
Gmina Ożarowice
Sołectwo Ożarowice
Liczba ludności (2008) 1 532
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 42-625
Tablice rejestracyjne STA
SIMC 0222373
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tarnogórskiego
Ożarowice
Ożarowice
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Ożarowice
Ożarowice
Ziemia 50°27′41″N 19°02′34″E/50,461389 19,042778

Ożarowicewieś w Polsce położona na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Ożarowice, siedziba Urzędu Gminy.

W latach 19731996 miejscowość była siedzibą gminy Tąpkowice. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.

Nazwa[edytuj]

Nazwę miejscowości w zlatynizowanej staropolskiej formie Ozorowicze wymienia w latach (14701480) Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis[1]. We wzmiance o wsi Długosz notuje, że była ona własnością Mateusza Dzierzka Ozorowskiego.

Edukacja[edytuj]

W Ożarowicach znajduje się przedszkole oraz gimnazjum, które posiada nowoczesną halę sportową oddaną do użytku w kwietniu 2005. Do 1999 roku w miejscu obecnego gimnazjum funkcjonowała Szkoła Podstawowa im. Mariana Buczka.

Przedszkola:

Gimnazja:

Kultura i rozrywka[edytuj]

Biblioteki:

  • Filia biblioteczna nr 1 w Ożarowicach

Transport[edytuj]

Drogowy[edytuj]

Komunikacja pasażerska oparta jest wyłącznie na połączeniach autobusowych organizowanych przez MZKP Tarnowskie Góry. Linie autobusowe MZKP:

z wyjątkiem linii 179 są to jednak połączenia kursujące na potrzeby szkolne (85, 717) lub pojedyncze kursy (119, 246, 646). Rozkłady jazdy: MZKP KZK GOP

Kolejowy[edytuj]

Przez obszar Ożarowic przebiegała linia kolejowa nr 182 relacji Tarnowskie Góry-Siewierz-Zawiercie realizująca przez wiele lat przewozy zarówno pasażerskie, jak i towarowe. Istniała tu stacja kolejowa. Obecnie linia towarowa czynna jest jeszcze na odcinku Ożarowice-Zawiercie, odcinek Ożarowice-Tarnowskie Góry został w znacznej części rozkradziony, a pozostałości zostały rozebrane przez służby PKP. Budynki stacyjne zostały rozebrane. W związku z coraz bardziej rozwijającym się Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach planowana była budowa nowej linii kolejowej w kierunku Bytomia, Katowic i Gliwic jednak pomysłu nie zrealizowano. Obecnie PKP planuje rewitalizację linii Tarnowskie Góry – Zawiercie.

Sport[edytuj]

LKS Piast Ożarowice – sekcja piłki nożnej (klasa A), aikido oraz tenisa stołowego (liga okręgowa mężczyzn)

UKS Ożarowice – sekcja siatkówki żeńskiej – drużyna młodziczek (od 2008)

Religia[edytuj]

Rzymskokatolicka Parafia Świętej Barbary w Ożarowicach przynależy do dekanatu siewierskiego w diecezji sosnowieckiej.

Przypisy

  1. Joannis Długosz Senioris Canonici Cracoviensis, „Liber Beneficiorum”, Aleksander Przezdziecki, Tom II, Kraków 1864, s. 202.