Ożewo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ożewo
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowości nadbrzeżne

Turówka Stara, Taciewo

Region

Równina Augustowska

Wysokość lustra

191,3 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,55 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1,45 km
4 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


18,3 m
55,5 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy wiejskiej Suwałki
Mapa konturowa gminy wiejskiej Suwałki, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Ożewo”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Ożewo”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Ożewo”
Położenie na mapie powiatu suwalskiego
Mapa konturowa powiatu suwalskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Ożewo”
Ziemia54°08′52″N 22°48′38″E/54,147778 22,810556

Ożewo (także Użewo) – jezioro położone na północny zachód od Suwałk w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Suwałki, na Pojezierzu Litewskim, na Równinie Augustowskiej. Północno-wschodni brzeg jeziora graniczy z drogą wojewódzką nr 652, która oddziela go od Jeziora Okmin.

Jest to zbiornik wodny polodowcowy rynnowy o wodach oligotroficznych (ubogich w roślinność). Średnia głębokość jeziora wynosi 18,3 m, zaś maksymalna głębina – 55,5 m. Zajmuje ono powierzchnię 55 ha, przy długości 1450 m i szerokości średniej 400 m, a maksymalnej (w środkowej części, na wprost przeciwległych dwu zatok) 625 m. Leży na wysokości 191,3 m n.p.m., w otoczeniu łagodnie sfalowanej równiny, położonej o 20 m wyżej[1].

Brzegi jeziora (dł. linii brzegowej – 3550 m) – otoczone szpalerem drzew liściastych, głównie olszy – stanowią głównie strome skarpy. Ławica przybrzeżna jest wyłożona kamieniami tworzącymi tzw. kamienne plaże, które występują jeszcze tylko w Jeziorze Hańcza. Przy samych brzegach – wiele głazów.

Jest to jezioro typu sielawowego, którego użytkownikiem jest spółka rybacka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Program ochrony środowiska gminy Suwałki, www.wigry.win.pl. wigry.win.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-21)]. (dostęp: 8 czerwca 2008).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S. Maciejewski, Szlakami północnej Suwalszczyzny, Wyd. Jaćwież, Suwałki 2001.